Soužití dvou lidí je někdy na ostří nože. Možná jste na jedné vlně a máte podobný životní styl, ale pořád jde o dvě osoby, o dvě jednotky, rozdílné zkušenosti a pocity. A tak se čas od času stáhnou nad vztahem mračna a přijde hádka.

Důvod se vždycky najde

Existuje pětice témat, která fungují jako rozbuška. Jakmile se jich dotknete nebo se nevybíravě zmíníte, je oheň na střeše:

  • domácí práce
  • výchova dětí
  • intimnosti
  • příbuzní
  • peníze

Poslední jmenovaná možnost je nejtřaskavější. Někdy totiž schází, jindy přebývají. Paradoxně ani jedna z variant není ideální, protože každý má jinou představu o tom, jak s nastalou situací naložit. A tak se objeví první spory.

Napjatý rozpočet

Je-li peněz málo, musí se šetřit. Není to žádná novinka. S tím, jak se zvyšují náklady na běžný provoz domácnosti, vybavení pro děti, potraviny, energie, bydlení a daně, rodinám při konstantním výdělku zbývá čím dál méně zlaťáků. A to vyvolává napětí na domácí půdě. Když máte před výplatou na účtu deset tisíc korun, je to milé a nemusí vás nic stresovat. Statistiky ale mluví jasně a ukazují, že každý druhý Čech neušetří ani dva tisíce korun. A pak stačí, aby se rozbila pračka nebo dítě ztratilo dioptrické brýle. A pohroma je na světě.

Všeho dost

Problém vyvstává i ve chvíli, kdy je peněz dost. Jeden by je uložil na spořicí účet a nechal množit nebo je dokonce na několik let investovat, druhý by si vyhodil z kopýtka, vyrazil daleko za hranice nebo si pořídil luxusní kousek do skříně nebo šperkovnice. Pozor, nemusí se to týkat jen žen. I muži touží po dražším nářadí nebo nové mašině.

Řešení v nedohlednu

Je víceméně jedno, jestli se nacházíte v první nebo ve druhé skupině. Tak jako tak se zřejmě pohádáte. Dodržujte ale následující pravidla, abyste předešli kolizi, která by vedle k činům za zády toho druhého nebo dokonce k rozvodu. I to se totiž bohužel děje.

Rozhodujte se ve dvou

Peníze jsou součástí společného jmění a majetku. Možná máte předmanželskou smlouvu, možná jste toho názoru, že co si vyděláte, je výhradně vaše. Do jisté míry máte pravdu, ale ve svazku (stačí partnerský) byste si měli pomáhat a být na stejné lodi. Každý do domácnosti a života něčím přispívá a tak musí být otázka peněz společným projektem. Pokud hodláte investovat nebo si naopak půjčit, vždy to proberte s protějškem a nikdy nejednejte za jeho zády.

Dovolte si ústupky

Nezáleží na situaci, do které jste se dostali. Neměli byste takzvaně sušit hubu. Přílišná střídmost a přísnost nikomu nesvědčí. Máte-li na kontě přebytky, s mírou se odměňte. Co třeba eurovíkend nebo nové kolo pro společné výlety a nábytek na terasu? Schází-li vám, držte se zpátky, ale dopřejte si. Samozřejmě nemáte takové možnosti jako první skupina, musíte totiž dodržovat pravidla zodpovědného nakládání s penězi, ale drobná radost vám dodá energii a posílí víru v lepší zítřky. Zkuste formu na domácí sušenky, vstupenku do muzea nebo trekové hole. Menší odměny a radosti jsou pro výkon nezbytné.

Nezatahujte do toho děti

Děti patří do rodiny a v každém věku vnímají dění kolem sebe. Je těžké nezatáhnout je do spirály finančních problémů. Na jednu stranu jim nechcete odepřít, na druhou by měly vědět, že nezbývá.

U menších dětí se snažte dražší hračky vyměnit za společné aktivity venku a vyrábění. U větších vás čeká upřímný rozhovor, kdy jim osvětlíte, že jde o dočasnou situaci a četnost návštěvy kina se mírně sníží. Ale pozor – nevynechá. Vždy se snažte, aby si děti mohly udržet jistý standard a nevytrhli jste je z jejich sociální bubliny, kterou si tvoří ve školce nebo ve škole. To je skutečně až krajní nouze.

A věřte, že bude líp.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.