Cesta k trvale udržitelnému a ekologickému životu i cestování nebyla nikdy tak snadná. Díky nejmodernějším elektromobilům a novému přívěsu, jež může fungovat jen na energii ze slunce, je dnes možné využít svobody individuální dopravy, a přitom nijak nezatížit životní prostředí škodlivými látkami. Jaký vypadá svět komfortu spjatý s přírodou?

Kempovat v přírodě s elektromobilem není vůbec špatný nápad. Pokud navíc disponujete kvalitním elektromobilem, třeba Volkswagenem ID.4 s dojezdem přes 400 kilometrů a silným elektromotorem, je takový druh cestování hračkou. Ovšem faktem zůstává, že mimo civilizaci se nabíječka pro nouzové dobití baterie bude jen těžko hledat. Proto společnost Lightyear, která se mimo jiné zabývá i výrobou elektromobilu na solární pohon, přišla na trh s novinkou v podobě tažného přívěsu na solární energii pod názvem „L1“. Nejenom, že tažnému elektromobilu nekrade z dojezdu cenné kilometry, ale dokonce ho dokáže i dobíjet.

Jak přívěs funguje?

V přívěsu, který má 8,2 metru na délku a váží 3,4 tuny, je akumulátor o kapacitě 80 kWh. To je hodnota odpovídající bateriím v těch nejlepších a nejtěžších SUV elektromobilech, například dodávka ID. Buzz má kapacitu baterie 82 kWh. Díky tomu se zvýší celková kapacita elektrické energie na palubě a dojezd elektromobilu se nijak nesníží i přes to, že za sebou táhne těžké břemeno. Třešničkou na dortu však zůstávají fotovoltaické panely, jež jsou umístěny nejen na střeše karavanu, ale i na jeho stahovatelné markýze. Díky nim je možné neustále dobíjet palubní síť elektřinou, ať už jedete nebo kempujete uprostřed přírody.

Aerodynamický tvar a zároveň i prostor až pro šest osob

Po ustavení karavanu na místě lze vysunout jeho střechu tak, že má na výšku až 3 metry. Jakmile se ale vydáte na cestu, vysouvací střecha se vrátí zpátky do cestovního režimu na „pouhé“ dva metry. Tak si zachová poměrně příznivé aerodynamické vlastnosti, aniž by cestující byli omezeni na komfortu.

Kromě velkého prostoru můžete uvnitř vozu nalézt funkční, minimalistický design, který je navíc doslova prozářen denním světlem. Nechybí ani kuchyňský kout, sprcha s WC, úložné prostory a obývací pokoj, jež lze přestavět na velkou postel.

Kolik L1 stojí a kdy přijde na trh?

2,8 milionu korun je základní cena tohoto obytného přívěsu. Oproti konkurenci to sice je vysoká částka, ale za to nabízí jedinečnou službu, jejíž obdoba se na trhu snadno nenajde. Do rukou zákazníku by měl přijít koncem roku 2024. Nicméně již dnes ti nejvíce nedočkaví zákazníci mohou složit zálohu 11 000 Kč a zajistí si tak přednostní pořadí mezi ostatními.

 

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

https://lightshiprv.com/l1