Asi vám to přijde na první pohled absurdní. Co by tak o vás vlasy mohly prozradit? Narodili jste se s jemnými a rovnými vlásky, přitom odjakživa toužíte po husté zvlněné hřívě. A kolikrát za celý život jste účes změnili? Znamená to snad, že s každým sestřihem se mění vaše povaha? Ano, skutečně to zní bláznivě.

Jenže. Odborníci usoudili a praxe potvrzuje, že žena změní účes tehdy, pokud v jejím životě nastane nějaký zlom. Rozvod, narození dítěte, stěhování, návrat do práce po mateřské a podobně. Ale ani nemusí vždy jít o na první pohled zásadní změny. Změna účesu prý znamená zbavení se něčeho z dřívějška a nasměrování na novou životní cestu. Psychologie je často velmi duchovně orientovaná a využívá nejrůznějších symbolů. Zde je symbolika jasná. Změna účesu zkrátka otáčí list v knížce života, představuje odmítnutí staré energie, zpřetrhání vazeb s tím, co člověka poutalo v minulosti.

Nový účes na další cestu

Změna účesu je jakási intuitivní terapie. Nebo spíš terapeutické sezení. Neměníte účes kvůli okolí, ale hlavně kvůli sobě (a pravděpodobně o tom ani nevíte). Přitom jde o veledůležitý krok, který usnadňuje vstup do nového životního období, nastartuje či posílí změnu, a dokonce prý i určí směr, kterým se chcete vydat.

Podle psychologů může údajně zkrácení vlasů znamenat uvolnění nahromaděných emocí. Zbavuje vás vzpomínek, odhazujete zklamání, bolest, lítost a hledáte obnovení životní energie.

A pak tu máme barvy

Kdysi se mágové a alchymisté domnívali, že přirozená barva vlasů předurčuje osud člověka i jeho povahu. Barvu vlasů považovali za dominantní a každou z nich spojili s jedním z živlů.

Za zkoušku nic nedáte. Poznáváte se v jednotlivých charakteristikách? Na úvod se ještě hodí říct, že šedým vlasům byl vždy přikládán zvláštní duchovní význam. A z logiky věci asi můžeme říct, že šedivé vlasy se pojí se získanou životní moudrostí (i když to, bohužel, neplatí u každého).

Země – oheň – voda – vzduch

Element země reprezentují hnědovlásky

Tyto ženy bývají spolehlivé, přívětivé, ale mnohdy pohodlné. Jsou to dámy veskrze praktické, inteligentní a úspěšné. Dokážou se vypořádat se stresem a stojí si za svým. Řídí se rozumem, obvykle jsou sebevědomé a klidné. Je jim dáno harmonizovat vztahy a nastolovat rovnováhu ve svém okolí. Mají blízko k přírodě – milují procházky lesem, kde čerpají energii. Jejich vnitřní svět je harmonický a muži u nich hledají především věrnost a oddanost, přísliby šťastného manželství.

Nosíte středně dlouhé kadeře či culík?

Sahají vám vlasy těsně k ramenům nebo lehce pod ně? Zdá se, že si s účesem hlavu příliš nelámete a po umytí vlasy necháte přirozeně uschnout. Podle názoru odborníků vám to dobře myslí a logika pro vás není cizí slovo. Je vám vlastní empatie a někdy i soutěživost. Pokud máte sestřih typu „vlásek vedle vlásku“, aby nikde nic nevyčuhovalo, svědčí to o vašem perfekcionismu. A jestliže si vlasy stahujete do vysokého culíku, pak si pravděpodobně umíte jít za svým. Takový účes totiž prý značí cílevědomost.

Ohnivé zrzky

O zrzkách se říká, že jsou náruživé, vášnivé a toužící po dobrodružství. V každém věku překypují temperamentem a nespoutanou energií. Kadeře této barvy mají po celém světě jen 1 až 2 % žen, i proto se o ně vědci tak zajímali. Bylo prokázáno, že mají vyšší práh bolesti než jiné ženy, neuvěřitelnou vůli a jsou velmi statečné.

Čím kratší, tím lepší aneb Cítíte se nejlépe nakrátko?

Máte-li v oblibě superkrátký střih, jehož úprava nevyžaduje prakticky žádnou námahu, zřejmě si zbytečně nekomplikujete život. Ve věcech se nešťouráte a moc je neřešíte – podobně jako svůj účes. Nicméně se může stát, že pocity vás doženou, některé věci vyžadují, aby jim byla věnována pozornost.

Pokud je váš účes na jedné straně vyholený, dáváte tímto asymetrickým a nekonvenčním sestřihem najevo, že je s vámi zábava.

Voda plyne s černovláskami

Černá barva vlasů působí sebevědomě, tajemně a nepřístupně. Jednají rychle a pudově, a tak se mnohdy dostávají do problémů. Tato barva vlasů se přirozeně nejvíce vyskytuje v asijských zemích. Muži je vnímají jako žádoucí, leč nepřístupné a nedostupné. Jsou velmi atraktivní a ostatní je respektují. Pokud má ovšem žena k černým vlasům i černé oblečení, dává najevo nepřímé „volání o pomoc“, protože její nálady jsou melancholické až depresivní, ačkoli navenek vypadá tvrdě.

Vlasy jako hřebíky

Majitelky hustých rovných vlasů podpořených gelem a silně tužícími prostředky, aby trčely rovně a přesně, mají výjimečně pevnou vůli. Nebojí se říct vlastní názor a jít si za svým. Údajně mají sklon ovládat druhé a většinou se jim to i skvěle daří. Bývají tvrdohlavé a možná trochu překvapivě nemívají moc chuti do sexuálních hrátek.

Vzduch reprezentují blondýnky

Ve zdejších zeměpisných šířkách jsou blondýny tím nejvíce erotickým objektem místních mužů. Zřejmě je to tím, jak vypadají – něžně, jemně, zkrátka jako éterické bezbranné víly. Navíc se jim přisuzuje mírná, citlivá a romantická povaha, i když se říká, že jsou hloupé a naivní, ale praxe prokazuje něco jiného. Zdánlivě křehké plavovlásky umí velmi chytře svou inteligenci nedávat najevo, takže jejich silná osobnost, logika a rozhodnost vás mohou pěkně překvapit.

Tak jak jste dopadli? Našli jste sebe nebo blízkou ženu v některých charakteristikách? Vědci se jistojistě tímto tématem budou zabývat i nadále, takže se můžeme těšit na další výsledky jejich výzkumů.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.