V životě nám přichází do cesty jak krásné chvíle, tak ale bohužel i ty smutné, nepříjemné, náročné či bolestivé. Takové okamžiky lidé podvědomě vytěsňují ze své mysli v domnění, že tak věc jednou pro vždy vyřeší. A právě tímto způsobem vznikají kostlivci ve skříni, záležitosti, které jsme nevyřešili, bolístky, jež zůstávají ukryty hluboko pod povrchem. Lze tahle tajemství či třinácté komnaty vůbec otevřít a nechat je jít?

Tajemství, které bude sžírat zevnitř jedině vás

Ať už se vám v životě stalo cokoliv těžkého, není záhodno to nechat „ležet ladem“. I přesto, že to zasunete někam hluboko do podvědomí, nevymizí to. Zůstane to tam a začne vás to sžírat zevnitř. Nasnadě je tedy co nejdříve věc otevřít a vyřešit, prostě ji nechat jít. Jedině tak se můžete ubránit fyzickým či duševním nemocem, které s kostlivci ve skříni obvykle přicházejí. Kouzelné zaklínadlo v podobě věty: „Ono se to vyřeší samo.“ V tomto případě opravdu nefunguje. Na tom se shodují ostatně i psychologové. Čím dříve vyčistíte skříň od kostlivců, tím lépe. Bude se vám pak radostněji žít, konečně pocítíte určitou lehkost bytí. Jak ale na to?

Nedejte šanci kostlivcům, aby se v té skříni probudili! Zbavte se jich ještě dřív

Pokud se chcete jednou pro vždy zbavit těch destruktivních kostlivců ve skříni, máme pro vás několik tipů, jak to udělat:

  1. Nedávejte si nic za vinu. Lidé, kteří mají nějaké ty kostlivce ve skříni, se občas rádi rýpou v okolnostech jejich vzniku. Mohou se sebeobviňovat a říkat si, že kdyby udělali něco jinak, jsou nyní ve zcela jiné situaci. Zažeňte tyto myšlenky a soustřeďte se na přítomnost. Jedině tak se vyhnete prohlubování už tak silné vnitřní bolesti. Netrýzněte se.
  2. Neizolujte se od okolního světa. Choďte zkrátka ven, do přírody, do parku, mezi lidi, do rodiny, k přátelům. Domov by měl být sice oázou klidu a míru, pokud se ale uzavřete ve své vlastní bublině a nebudete vycházet ven, začnou vám na mysl přicházet černé myšlenky. Začnete se rýpat ve starých a bolestivých vzpomínkách. Vyčistěte si hlavu volnočasovým venkovními aktivitami.
  3. Otevřeně si promluvte s tím, kdo s vašimi kostlivci ve skříni souvisí. Jestli máte stále nějaký pocit viny, zkuste se sejít a omluvit. Může se vám dost ulevit a možná také zjistíte, že jste vlastně ve skutečnosti nic zlého neprovedli, jen si to vykonstruovali ve své hlavě. Budete vědět na čem jste, ulevíte částečně své duši. Stejné platí i v opačném případě – zkuste odpustit tomu, kdo vám dle všeho ublížil.
  4. Odžijte si to, co se stalo a nepopírejte to. To je také velmi důležité pro to, abyste se kostlivců ve skříni zbavili. Tím, že budete před problémem zavírat oči, jej nevyřešíte. Je zapotřebí čelit tváří v tvář svým démonům. Není to nic snadného, ale jde to.
  5. Poučte se z toho, co se stalo. Pakliže jste vy tím člověkem, který má černé svědomí a ukrývá ho u kostlivců ve skříni, snažte se z dávno nastalé situace poučit, již ji prostě nikdy neopakujte a vezměte si z ní to nejlepší. Přijměte fakt, že se to stalo, a také si osobně slibte, že půjdete dál.

Emoce musí ven

Velkým úskalím kostlivců ve skříni je stabilní vnitřní přetlak. Duševně zkrátka nejste vyrovnaní, i když se tak navenek můžete na krásně tvářit. To může být pouze společensky přijatelná maska, ve skutečnosti se to ve vás ale jen vaří a mele. Ať už budete pociťovat cokoliv, vyndejte své emoce ven. A to buď sepsáním na papír, vypovídáním se blízkému člověku, oblíbeným sportem nebo třeba hudbou. Dělejte cokoliv morálně přijatelného, co vám upustí páru, jak se říká.

A jak poznáte, že to opravdu funguje? Budete se umět povznést nad tím vším, co se stalo a s lehkostí bytí se na svět zase začnete usmívat.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Zdroje: 3 Ways to Kill the Skeletons in Your Closet | by Erman Misirlisoy, PhD | The Startup | Medium + Dealing With Skeletons in the Closet | Psychology Today