Každý člověk může ve svém životě prožít složité období, kdy na jeho řešení nestačí sám. Nezřídka kdy je tedy nucen obrátit se na služby odborníků, tj. na psychoterapeuty, psychology, kouče či psychiatry. Co ale dělat, když standardní terapeutické sezení nemá požadovaný efekt? V tuto chvíli se naskýtá možnost netradiční terapie. Představíme vám několik tipů, které dokážou duši skvěle ozdravit.
EMDR terapií neboli desenzibilizací a přepracováním pomocí očních pohybů k léčbě traumat
Pokud vás zajímají netradiční způsoby psychoterapie, zaujme vás zcela určitě ta s názvem EMDR (Eye Movement Dessensitization and Reprocessing). Původně byla navržena k zmírnění úzkostí spojených s traumatickými prožitky. Jak již sám název napovídá, tento druh terapie se zaměřuje na oči. Sezení spočívá v tom, že terapeut stimuluje pohyb vašich očí pomocí pohybů svých rukou nebo prostřednictvím kyvadla. Zpočátku můžete být k této metodě skeptičtí, ovšem americká studie z roku 2014 potvrdila, že EMDR může být, co se týká léčby duševních obtíží, daleko účinnější nežli klasická kognitivně-behaviorální terapie.
Sandtray neboli terapeutické pískoviště pomůže zpracovat vnitřní emoce
Možná si někteří z vás vzpomenou na dětská léta a hry na pískovišti. Jak to ale souvisí s terapií zlomené duše? Velmi úzce. Takzvaná Sandtray terapie využívá právě písek, figurky a jiné předměty k zhmotnění niterních pocitů. Terapeutické pískoviště může pomoci vyrovnat se s bolestivými fakty a dalšími problémy duševního charakteru. Určené je nejen pro dětské klienty, ale také pro ty dospělé. To, co na pískovišti vytvoříte, lze brát jako odraz vlastního života. Jedná se o ponoření se do podvědomí, bez nutnosti hovořit o tom, co cítíte.
Wilderness therapy neboli terapie divočinou „vyčistí“ hlavu
Inklinujete k přírodě, pakliže vás něco velmi trápí? Pak by mohla být pro vaši raněnou duši ideální takzvaná terapie divočinou. Zní to poněkud zvláštně, ale když tuto metodu vyzkoušíte, pochopíte, že je v ní cosi silného. A oč je vlastně jedná? Je to netradiční druh terapie, jež vychází z dlouhých pěších túr v divoké přírodě, které jsou kombinovány s cílenou psychoterapií. Zkrátka a dobře, můžete se vydat se skupinou dalších lidí a instruktorem do hor, do lesa a podobně. Pouze si zabalíte to potřebné, vezmete batoh na záda a vyrazíte vstříc dobrodružství. To vás ve výsledku velmi očistí. Zklidníte mysl a možná vyřešíte svůj dlouholetý duševní problém. Ostatně vydat se na túru v rámci terapie divočinou můžete i sami, když si troufáte. Příroda má velkou moc!
Světelná terapie navrátí dobrou náladu
Zná to asi každý, s pochmurnými podzimními dny se nejradši zachumláte pod deku a náladu máte „pod psa“. Sluníčko nikde a vy propadáte smutným i nostalgickým náladám. Vážnější je to pak v případě, když se tyto pocity prohlubují. Tento proces je obecně nazýván sezónní afektivní poruchou (SAD). Ve zkratce to znamená, že aktuální roční období (obvykle podzim a zima) ve vás vyvolává negativní emoce. Světelná terapie spočívá v aplikaci světelné terapeutické lampy. Ta může alespoň částečně nahradit pozitivní účinky slunečních paprsků. Pomoci může i dočasné dodání vitamínu D v rámci doplňků stravy.
Arteterapie aneb řešení duševních obtíží pomocí kreativity
A na závěr tu máme něco pro kreativně smýšlející lidi. Arteterapie totiž používá v rámci léčby duše výtvarné vyjádření. Stručně řečeno, terapeutické sezení spočívá v namalování obrazu jakýmkoliv způsobem. Téma ani prostředky nejsou pevně dané. V rámci tvoření nemáte hranice, prostě jen přenesete na papír či plátno to, co cítíte. Arteterapie může mít skvělý efekt ohledně zmírnění deprese a úzkostí. Kromě toho se u ní i perfektně zabavíte a odnesete si domů originální umělecké dílo.
Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých vlastních znalostí, zkušeností a veřejně dostupných odborných zdrojů.
Reinisch Iveta
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.