Každý vztah je jiný. Stojí na jiných základech, má jiný směr. Ale jsou parametry, které jsou pro všechny lidi společné. A to jsou hádky. Hádky o tom samém. O tom, co vás trápí každý den. O tom, co nemůžete překonat lusknutím prstu. O tom, co se často překotí v rozvod. Změňte to!

Tváří se všedně

Dozajista vás napadnou intimnosti nebo nevěry, pravidelné popíjení piva nebo změna figury. Ano, i to může stát za rozpadem manželství nebo tichou domácností, ale jde o záležitosti, které se i přes všechen diskomfort snaží páry překonat. S permanentkou do posilovny nebo ukončení vztahů s milencem můžete jít jako partneři dál. Následují tři překážky ale zboříte jen těžko. Práce na tom bude psychicky i fyzicky bolest a výsledek bude i přes všechnu vynaloženou snahu do poslední chvíle nejistý. Stačí málo a jeden z partnerů bouchne do stolu s tím, že už nemá sílu na pokračování. A to je konečná. V takových případech ani ta největší vůle nepomůže.

Peníze

Je poměrně smutné, že pravidelný boj o zlaťáky je tím, co ovlivňuje chod rodiny každý den. Nemusíte mít na bankovním účtu miliony, ale rezerva ve výši několika platů by měla být nutností. Stát se totiž může cokoliv. Rozbije se pračka, dítě si rozsedne brýle, při cestě za hranice zapomenete na cestovní pojištění a zuby spadnete přímo na kámen, auto vypoví službu nebo vám skončí fixace elektrické energie. Bohužel, ani takový finanční polštář nebývá pravidlem a spousta lidí žije opravdu od výplaty k výplatě. Není divu, že takové pnutí na domácí půdě vyvolává hádky. Lidé žijí ve strachu, co se stane. Nemohou být spontánní, nemohou se sebrat a odjet k moři, nemohou dětem dopřát žádnou rozmařilost, nemohou si pochutnat na uzených rybách nebo si pořídit pohodlné boty z měkké kůže. Doma pak schraňujete účtenky a promýšlíte, kde jste mohli ušetřit. Vyčítáte si sobotní pivo i novou podprsenku. Děravé ponožky se zašívají do poslední nitky.

Děti

Děti jsou radost. Tečka. Všeobecně tomu tak skutečně je. Kdo by se nepousmál, když je vidí při hrách, bezelstné, roztomilé a plné lásky. Potřebují ale vychovat a nasměrovat. A to je někdy o nervy. Zatímco máma má jasně daná pravidla, táta by s dětmi jenom řádil a nechat je rochnit v kaluži. Zatímco máma si pro ně vysnila moře, táta by se vytáhl do hor, aby se řádně unavily. Zatímco máma trvá na brokolici nebo fazolkách, táta ohřeje párek a má padla. Spory mezi partnery kvůli dětem sice nebývají tak časté jako ty týkající se peněz, ale mají grády. A v krajním případě rozdílný pohled na výchovu může dojít právě až k rozpadu rodiny. A kdo to odnese? Děti.

Příbuzní

Jak by asi příbuzní mohli parazitovat na vašem vztahu? Vždyť je to jen mezi vámi. To se ale pletete. Širší rodina je často přímým účastníkem všeho dění. Schází vám peníze? Spousta lidí se zmíní právě na návštěvě u rodičů a často přijde i nějaká ta injekce. Zlobí vás děti? Kdo by se nesvěřil babičce. A ta hned přispěchá s roky osvědčenými triky. Příliš vřelé a blízké vztahy ale mohou být jedním z hřebíků do rakve vašeho vztahu. Jakmile se vytratí vaše vlastní potřeby (a partnerovy) a předčí je ty z druhého břehu od matky, otce nebo dalších příbuzných, je zle. Už to nejste jenom vy, vaše zkušenosti, vaše spiklenectví, vaše tajemství. Je to věc veřejná. Samozřejmě se můžete svěřit a rozpovídat o tom, co vás trápí, ale všechno má svoje hranice a sdílet všechno se zkrátka nevyplatí.

Jak z toho ven?

Peníze si nepřičarujete mávnutím proutku, příbuzných se jen tak nezbavíte a děti nevyrostou ze dne na den. Máte jen jednu jedinou možnost. Znovu se zamilujte, semkněte se a věřte, že spolu všechny bariéry překonáte. Pro něco jste na vztah kývli, a tak nesmíte ztrácet naději. Vytvořte si si rituály a neslevte z nich. Co třeba lenošení na balkóně, oblíbený film, černé hodinky nebo jen romantické procházky, posílání vtipů z kategorie “černý humor”, lichotky, deskovky a společný běh? Je toho tolik, co vás znovu propojí. A peníze k tomu nejsou potřeba. To skutečné a hluboké je totiž většinou zadarmo.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.