Jak označení krásně a výstižně napovídá, jsou mezi námi lidé, kteří potřebují kolem sebe rozruch (ber, kde ber) a hrozně rádi ve všem přehánějí. Typů osobnosti je hromada, ale podle psychologů a sociologů většina z nás touží po klidu, stálosti a bezpečí.

A pak jsou tu ti, kteří stojaté vody stereotypu nezvládají nebo je prostě nebaví, a tak hledají za každou cenu neustále nějaký ten „drajv“ a vzrušení. Ženy v tomto ohledu tvoří kapitolu samy o sobě, a tak je specifická přezdívka v ženském rodě – tedy „královny dramatu“. Zdaleka není ale pravda, že by se toto chování vyskytovalo pouze u žen, takže se nedivte, pokud někdy narazíte na Drama Queens v mužské podobě.

Bývají označováni za toxické

Královny dramatu můžeme s klidným svědomím zařadit mezi lidi toxické, protože vás dokážou vysát během pár minut, zkazit náladu na celý den a kamarádský vztah u těchto lidí určitě nehledejte – nejsou toho totiž schopni.

Všechno je jim málo a všichni jsou neschopní

S Drama Queens si nevyplatí zahrávat, ani když jde o takovou věc, jako je například sousedská výpomoc. Párkrát zajdete starší paní na nákup, trochu jí doma poklidíte… a ejhle! Dozvíte se, jak líná a nepořádná jste. Ovšem pouze tehdy, pokud jsou u toho nějací další lidé.

Královny dramatu poznáte nejčastěji podle snahy na sebe upozornit, a to ať už jde o kňourání nad životem, nadávání na všechno a všechny, nebo naopak hlasitého smíchu, respektive výsměchu. Když takového člověka potkáte, určitě vás napadne otázka, proč se tak chová? Jde o jedno jediné – získat vaši pozornost, vynutit si váš čas, plný zájem a pozornost. Prostě vtáhnout vás do dramatu.

Chytání kořisti

Podle psychologů se kořistí Drama Queens stávají slušní, a hlavně empatičtí lidé. Tyto dobré duše nejdříve osudem stiženou dramatičku litují a snaží se pomoci. Samozřejmě, že dříve či později pochopí, že je to marné nebo jsou z negativismu a vysávání sami natolik vysátí, že se snaží ustoupit. Ovšem nebyly by to královny dramatu, aby si nevěděly rady. Prostě nasadí silnější kalibr a nepokrytě začnou své prchající publikum citově vydírat.

Ti tvrdší prásknou dveřmi, ale slabší a vyloženě pomáhající povahy vytrvají. Bohužel si neuvědomují (nebo nepřipouštějí), že jejich místo v hledišti bude draze vykoupeno časem, energií, trpělivostí a hlavou jak pátrací balón. Úplně to stačí k tomu, abyste sami vyhořeli a začali potřebovat terapeuta. Ne ony, ale vy.

Má to své důvody?

Dramatici života si jako uzurpátoři a tyrani počínají zejména ze dvou hlavních důvodů. Někteří mají své drama jako ventil stresu, emocí nebo samoty. Jiní zase touží být středem pozornosti. Samozřejmě oba dva důvody nejsou pro ostatní reálně k vydržení, ať už se snaží, jak chtějí. A tak Drama Queens spolehlivě zabíjí nejen přátelské vztahy, ale i ty partnerské.

Porucha osobnosti?

Ačkoli v žádném manuálu duševních poruch a poruch chování není takováto diagnóza popsána, někteří odborníci se shodují, že potřeba dramatu se projevuje u lidí s poruchou osobnosti. Raná traumata a nezájem rodičů často vyústí nejen v nízké sebevědomí a sebepoškozování, ale třeba i v náruživé střídání partnerů.

Jistě je smutné, že za velikášským a panovačným projevem těchto lidí stojí nějaká velká psychická újma, ale vy je bohužel nespasíte a musíte hledět především na sebe. Proto pro vás máme pár tipů, jak se královen dramatu zbavit a prohlédnout jejich cíle co nejdříve.

Jak to ustát

Poslouchejte pouze chvilku: Lidé s „dramatickou duší“ mají naneštěstí tendenci být negativní a svou špatnou náladu přenášet dál. Pokud na vás někdo přehazuje svůj negativismus, zeptejte se, co se stalo, že jsou tak napružení. Lavinu stížností a problému chviličku poslouchejte, pak politujte a vyjádřete víru ve zlepšení situace. A pak rychle pryč.

Nevěřte velkým slovům: Drama Queens samozřejmě rádi všechno přehánějí a dělají z komára velblouda. Nesnažte se řešit jejich problémy, protože oni o to ve skutečnosti nestojí!

Držte si hranice zuby – nehty: Lidé s povahou dramatiků jsou zahledění do sebe a vůbec nevnímají potřeby druhých. Sobecky počítají s vaším nasazením, vaším časem, pozorností i podporou. Aby vás úplně nevysáli, zřetelně se vymezte. Například i několikrát řekněte, že některá témata nechcete a nebudete řešit.

Omezte čas hovoru: Jakmile se dostanete do spárů královen dramatu, vysypou na vás smršť příběhů, problémů, pomluv a stížností. Nenechte se zatáhnout do role posluchačů těchto nářků ve stylu porouchaného gramofonu a co nejdříve dejte najevo, že máte naspěch a nemáte tolik času si vše vyslechnout. S omluvou rychle pryč!

Uklidněte se: Rozhovor s tímto upírem vás může emočně pěkně rozkolísat. Terapeuti doporučují nasadit si sluchátka a pustit oblíbenou hudbu. Tato metoda vás zklidní, dobije energii a v praxi se prý osvědčila nejlépe.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila znalostí problematiky a svých vlastních zkušeností.