Hlas je ozvěnou naší duše a s tímto tvrzením souhlasí i vědci. Tón hlasu je dokonce daleko důležitější než slova, která volíte. Co všechno se dá během jedné jediné vteřiny z hlasu „vyčíst“?

Odhalí inteligenci

Máte vysoký hlas? Lidé si obvykle vysoký a pisklavý tón hlasu spojují s nervozitou, labilitou a dětinskou povahou. Pokud vás příroda obdařila tímto typem hlasu, zkuste ho při důležitých schůzkách či poradách raději posadit trochu níž. Pak budete působit kompetentně, chytře a důvěryhodně.

Pozor ale, aby tón zase nebyl příliš hluboký. Ten na uši působí vyloženě hrozivě. Takzvaní „bručouni“ vyzařují konfliktnost a tvrdošíjnost, což by se lidem okolo vás nemuselo zamlouvat.

Odkryje temperament

Každý máme povahu jinou, ale hlas je ozvěnou i našeho temperamentu. Bylo zjištěno, že společenští a extrovertní lidé mluví rychleji a hlasitěji, zatímco samotáři se vyjadřují tiše a rozvláčně. Podle psychologů jsou mluvkové, kteří drmolí jednu větu za druhou, považováni za sebevědomé (až sebestředné).

Tichým lidem odborníci doporučují, aby si každý den nahlas četli. Tím si hlas upevní a zároveň naženou potřebnou rychlost (ideální je zhruba 150 slov za minutu), což se jim pak bude hodit při běžném vyjadřování. Každodenní trénink vás také naučí pohotovosti a koncentraci.

Prozradí dokonce i výšku postavy

Vědci dokázali, že pár centimetrů navíc má vliv na tón a zabarvení hlasu. Prokázalo se, že lidé vyššího vzrůstu mají větší dolní dýchací cesty, a tím pádem i plíce, což se v praxi projeví hlubším hlasem.

Muže ovšem hluboký hlas sexuálně odpuzuje na rozdíl od žen, které hluboké mužské hlasy milují. Možná je to dokonce jeden z důvodů, proč většina žen touží mít po svém boku pořádného dlouhána.

Dá najevo fyzickou sílu

Síla hlasu se tedy spojuje s velikostí plic. A hlas je ozvěnou plic. A je také pravda, že muži si často zakládají na své mohutné hrudi a vypracovaných bicepsech.

Poukáže na vaši důvěryhodnost

Určitě se vám někdy stalo, že jste potkali neznámého člověka a ihned jste k němu pojali důvěru. Podle vědců ani to není nic zvláštního. A velkou roli i zde hraje hlas. Závěr zajímavého amerického výzkumu ukázal, že nejdůvěryhodněji působili muži, kteří na konci slova trochu zvýšili hlas, mezi ženami vedly ty, které použily hlubší tón.

Nejdůležitější na závěr

Hlas vás může upozornit na riziko nemocí

Lidský hlas vzniká v takzvané jazýčkové píšťale a na jeho výsledku se podílí i řada jiných důležitých orgánů. Není proto divu, že podle jeho kvality se dá diagnostikovat mnoho různých onemocnění.

Například obávaná Parkinsonova choroba, která se projevuje svalovou ztuhlostí, zvýšenou únavou, zpomalenými projevy a třasem, se dá identifikovat podle monotónní mluvy.

Současné technologie už jsou tak daleko, že se začíná pracovat na mobilní aplikaci, podle níž by se dala nemoc diagnostikovat.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.