Zdražování je synonymem posledních let. A vyhlídky na lepší zítřky se rozpadají do pár minut. Žijeme v nejistotě, zmaru, strachu a sevření. Spousta lidí se zavřela doma a čeká, že tahle hloupá době přejde. Šance je ale mizivá.

Střecha nad hlavou

V drtivé většině rozpočtů tvoří největší část nájem nebo hypotéka. Ceny nemovitostí ale letí nahoru a měnit působiště se nemusí vyplatit. To, co se dalo pět let zpátky pořídit za deset tisíc měsíčně, stojí dnes o polovinu víc. Vystřelily i náklady za energie. Ani u milionových úvěrů nemůžete moc variovat. Co je dané a podepsané, těžko se mění. A ze strany bankovních institucí není kdovíjaká vůle. I tak se lidé snaží tento faktor ovlivnit a hledají mezery, jak na bydlení ušetřit. Uskromňují se na prostoru a sdílí pár místností jako rodina, přesouvají se k rodičům a vrací se k vícegeneračnímu soužití, zkoušejí bydlení se společnou kuchyní nebo sociálním zázemím. Ve dvou by se to dalo pochopit, ale s dětmi je situace mnohem složitější. Kolem a kolem – náklady na bydlení jsou pevné a pokud ušetříte, tak sotva pár tisíc korun a propad komfortu bude ohromný.

Na talíři

Není výjimkou, aby čtyřčlenná rodina projedla i deset nebo dokonce patnáct tisíc korun měsíčně. Jde o šílenou částku, která se ještě pár let zpátky nepřibližovala realitě. Třicet vajec za sto padesát, máslo za šedesát, mléko za třicet, papriky za devadesát a olej na trojnásobku cen oproti minulému roku. Jako byste u dveří supermarketu prošli portálem a z peněženky vám za stejné zboží zmizí zase o dost víc. Ale nenaděláte nic. Žaludek nadává, děti kulí oči a ve sklepě jen pár naklíčených brambor. Dá se na jídle vůbec ušetřit? Je to ožehavá otázka. Dá, ale musíte dodržovat přísná pravidla. Nešetří se totiž na množství, ale na tom, co kupujete. Značka není zárukou kvality a polotovar je z velké části jen pokrytím nákladů na výrobu. Nejde tedy ani tak o to, že si odepřete hovězí maso, ale to, jak s jídlem zacházíte.

  • Zbavte se polotovarů
    • Polotovary sice představují rychlé řešení na teplou večeři, ale o zdraví nebo úspoře peněz se opravdu mluvit nedá. Vyčleňte si jeden den, napečte pastýřské koláče do zásoby, udělejte dvě masové rolády navíc, zamrazte ovocné knedlíky (máte-li přebytek ovoce).
  • Dejte šanci privátním značkám
    • Spousta lidí slyší na zvučná jména. Jenže to jméno je třeba vykoupit vyšší cenou. Privátní značky jsou často v ústraní. A to i přesto, že jejich složení je často mnohem lepší než u propagovaných výrobků. Zkuste a dost možná budete mile překvapeni kvalitou, množstvím i cenou.
  • Vsaďte na domácí výrobu – marmelády, tapenády, pečivo, ořechová mléka, sýry, saláty „co dům dal“, vývary
    • Dřina v kuchyni se vám tisíckrát vrátí. Domácí produkty jsou zkrátka chuťově o stovky úrovní výš než běžně dostupné zboží z obchodu. Bez stabilizátorů, éček a solí.
  • Vypěstujte v dětech lásku k jídlu
    • Tenhle bod je nesmírně důležitý. Jogurty s princeznami a lentilkami, sýry se zvířátky a křupkami, různé „pamlsky“ s divokými příchutěmi patří k tomu nejdražšímu (v porovnání s množstvím) v supermarketu. Naučte děti uvažovat o jídle jinak a doma s nimi vařte, aby si uvědomily, co se s potravinami pojí, jak jsou drahé, co všechno z nich můžete vyrobit, jak je upravit.
  • Neodpírejte si
    • Ne, není to v rozporu s šetřením. Sociální izolace, kdy vyškrtnete návštěvu restaurace nebo pivo na zahrádce v centru města, je špatně a časem se obrátí proti vám. Nastavte režim tak, že jednou za dva týdny navštívíte oblíbený podnik a dáte si do nosu. Možná vás překvapí, že ve finále ušetříte. Dvě hodnotná jídla v měsíci pro celou rodinu vás vyjdou na méně než drobnost v podobě obložené bagety třikrát do týdne.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.