V roce 2013 na mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem byly poprvé představeny první a velmi úspěšné elektrické modely e-up! a e-Golf, se kterými Volkswagen vstoupil na trh s bez emisními vozy. Čím si tito průkopníci před deseti lety zasloužily takový úspěch a jak si vedou ve srovnání s dnešními modely?

Trefa do černého hned napoprvé. Jak se to tehdy Volkswagenu podařilo?

Zatímco elektromobilita jako segment trhu s automobily byla v roce 2013 teprve začínající odvětví spíše pro nadšence a experimenty, wolfsburská automobilka v něm viděla potenciál a nebála se ho využít. A jak se později ukázalo, tento krok do neznáma se vyplatil. Tehdy nově uvedený e-Golf se nakonec stal jedním z doposud nejprodávanějších elektromobilů vůbec s více než 100 000 prodanými kusy. A o moc pozadu nebyl ani o něco menší vůz e-up! s více než 80 000 prodanými kusy.

V době jejich vydání disponoval e-Golf dojezdem 190 kilometrů a výkonem 85 kW, zatímco e-up! měl výkon jen 60 kW a na jedno nabití ujel pouze 160 kilometrů. Ani zrychlení, pro které jsou elektromobily proslulé, nebylo u obou modelů nijak zvlášť výjimečné. Z 0 na 100 se e-Golf rozjel za 10,4 sekundy a zvládl jet maximální rychlostí pouze 140 km/h, e-up! na tom byl zase o něco hůř s 12,4 sekundy a 130 km/h.

Co vidíme dnes

Na dnešní dobu jsou tyto parametry už velmi slabé, nicméně v době, kdy byly vydány se jednalo o dost úctyhodná čísla, která ve světě neměla moc konkurence. Za poměrně slušnou cenu tak zákazník získal elektromobil se špičkovou výbavou a už i relativně praktickým dojezdem pro denní použití a s minimálními nároky i náklady na provoz.

Nejnovější modely nabízí daleko vyšší výkon, dojezd a luxusnější výbavu

V současné době oba pionýrské modely nahradilo poměrně široké a stále se rozšiřující portfolio elektrických vozů, se kterými Volkswagen postupně přichází na trh. Jako první byl v roce 2019 uveden model ID.3, jež je nyní vyráběn už v druhé generaci a disponuje téměř dvojnásobným výkonem, o 350 kilometrů delším dojezdem a také špičkovou výbavou.

Na jeho palubě najdete rychlý, intuitivní a přehledný infotainment i s plánovačem cest, a hlavně spoustu komfortních prvků aktivní bezpečnosti, jako je například head-up displej s rozšířenou realitou. Mezi další současně vyráběné elektrické vozy od VW dále patří mini dodávka ID.Buzz a SUV modely ID.4 a ID.5.

 

Zdroj: https://www.greencarcongress.com/2013/11/20131114-egolf.html