Odchod blízkého člověk je to nejhorší, co můžete ve svém životě zažít. Bolí to, máte pocit totálního selhání a beznaděje. Na druhou stranu tu většinou musíte být pro druhé – děti, rodiče nebo sourozence, kolegy. Truchlení ano, ale nesmí vás paralyzovat a vyřadit ze života. S tím vám pomohou chytré triky. Znáte je?

Ekologický pohřeb

Co člověk, to nějaký životní styl. Každý prožívá dny podle svého a drží se toho, co je mu nejmilejší. Někdo cestuje z jednoho kontinentu na druhý a snaží se poznat maximum z cizích krajů, jiný je zarytý sportovec, leze po horách a běhá ultramaratony, další třídí do posledního plastového víčka nebo nevynechá víkendovou procházku do lesa. Nemá smysl soudit. Člověk by měl najít to, co ho dělá šťastným. A držet se toho.

I na pohřbu? Ano. Když to systém umožňuje. Pokud vám není osud přírody lhostejný, můžete uspořádat obřad v lese, květiny nahradit listím, mechem, kapradím a šiškami, v dálce poslouchat zurčící potůček a nechat se pohřbít do ekourny z přírodních materiálů, jako je dřevo, lehký papír, škrob nebo celulóza. Všechno se do pár let rozloží a příroda vás přijme. Tak jak jste to vždycky chtěli.

Takové služby pochopitelně nenabízí všechna pohřebnictví, ale kdo hledá, najde. Jen myslete na to, že nejde o výstřelek a trend, ale skutečné souznění s přírodou.

Seznam odpadlíků

Když zemře člověk, sjede se široké příbuzenstvo, spousta přátel, známých, kolegů z práce, bývalých milenců i těch, se kterými jste si do noty zrovna nepadli. Je to slušnost. Nad hrobem se zkrátka na nějaké škorpení a názorové nesoulady nehraje. Dost možná o to ale nestojíte. Na svatbu byste si své úhlavní nepřátele taky nepozvali. Tak proč se to nerespektuje na pohřbu, kde už člověk nemůžete zasáhnout? Jako byste rozhodovali za něj.

Pokud se smrt blíží z důvodu stáří nebo zdravotních komplikací, můžete si seznam hostů předem připravit. A jasně označit toho, kdo má do síně (nebo na lesní hřbitov) vstup zakázaný. Je to každého volba a neměli byste ho za ni soudit. S nadsázkou – je to jeho den!

Nemá smysl být přehnaně kritický a za drobnou hádku vyřadit ze seznamu vlastní rodiče, ale pokud vám nesedí exmanžel nebo tchyně a kolegyně z práce, která se přes postel dostala na post nadřízené i bez požadovaného vzdělání, máte volnou ruku.

Na svatbě si snoubenci tvoří seznam přání a nebojí se ani dražších položek, vy se můžete na svém pohřbu jasně vymezit proti lidem, kteří vám nesedli.

Hrob s QR kódem

Vzpomínka je to nejcennější, co v životě máme. Však se taky všichni snažíme prožít každý den naplno, abychom později – nad hrobem – nemuseli litovat toho, co jsme nestihli. Díky moderním technologiím není odchod milovaného člověka tak dramatický. Samozřejmě je to zásah přímo do srdce a neskutečná bolest, na kterou se nelze připravit, ale videa, fotografie nebo audio vzkazy mohou dopady ztráty lehce zmírnit.

Chcete-li se odlišit a podělit se o ty nejkrásnější chvíle s ostatními, vyšperkujte náhrobek. Čím dál častěji se na zadní straně objevuje nenápadný QR kód. Nijak neruší, ale zaujme na první pohled. Není to standard. Jak ale funguje a jaký má smysl? Není to zbytečné trápení?

Přiložte telefon a naskenujte ho. Do pár vteřin se vám zobrazí krátká sekvence vzpomínek složená z fotografií nebo videí, která ukáže, jak dokonalý, vřelý a srdečný ten člověk byl. Slzám se nebraňte. Je to kouzelný způsob, jak uchovat vzpomínky a sdílet je s ostatními. Seznámení, svatba, porod, první dovolená, smích, dojetí, to všechno se tam vejde. A ten člověk tak bude žít dál. Při každé návštěvě si totiž budete moci připomenout, jak úžasný byl. Znovu a znovu. Tisíckrát.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.