Bioodpad je ve výsledku souhrnné označení pro zbytky z kuchyně. Měly by v něm končit všechny slupky, shnilá jablka nebo zbytky zeleniny, to však zdaleka není všechno. Do kontejneru charakteristického hnědou barvou toho totiž přijde ještě daleko více.

Co by z vaší domácnosti mělo skončit v bioodpadu?

Do hnědého kontejneru byste měli vyhodit všechno ovoce a zeleninu, které mají již ty nejlepší dny za sebou a nenajdete tak pro ně žádné vhodnější uplatnění. Stejně tak do bioodpadu vyhazujte slupky. Kromě toho sem patří i méně očekávané věci, kterými jsou použité čajové sáčky nebo kávové sedliny, a to včetně filtrů vyrobených z papíru. Dále je bioodpad určený pro recyklaci papírových plat na vejce i uhnilé květiny. Co se týče zahradního odpadu, je povolené do hnědých kontejnerů umístit posekanou trávu, shrabané listí, seno, slámu, drobné větve a podobně.

Co do hnědého kontejneru naopak nepatří?

Ačkoliv papírové obaly od vajec do bioodpadu patří, samotná vejce nebo skořápky nikoliv. Do hnědého kontejneru nedávejte ani zbytky pokrmů obsahující kromě rostlinné složky i tu živočišnou. Hnědý kontejner není určen ani pro knedlíky, těstoviny, pečivo nebo tuky a oleje. Menším překvapením je to, že pecky, které obsahuje ovoce, se do bioodpadu nevhazují. V neposlední řadě jinam vyhoďte vlhčené ubrousky, mrtvá zvířata, kamení, papír, velké kusy dřeva anebo zeminu. Zatím třídění bioodpadu není závazné, jeho povinnost se předpokládá během letošního roku.

Recyklační alternativy

Pokud se v blízkosti vašeho bydliště hnědý kontejner nenachází, ale bydlíte v místě se zahradou, zvažte pořízení vlastního kompostéru. Zřejmě se do něj nevejde všechen bioodpad, který v domácnosti vyprodukujete, ale pořád je lepší nějaká snaha než žádná. Díky kompostování navíc získáte důležité živiny pro své rostliny. Jestliže kompostér zakoupit nechcete, je tu ještě jedno, avšak ne všemi uznávané řešení. Řeč je o kompostovacím sáčku, do kterého vložíte příslušný odpad a jakmile se sáček zaplní, zakopete ho do země, kde se postupně rozloží.

Jaké je následné využití bioodpadu?

Jakmile se všechen bioodpad sveze, umístí se na hromadné komposty. Postupně začne vznikat organické hnojivo, které je velmi často zdrojem cenných živin městské zeleně. Tím, že se bioodpad adekvátně roztřídí, přispějete k omezení produkce skleníkových plynů, které by vznikaly, pokud by se bioodpad odvezl na obyčejnou skládku. Třídění tak prospěje vašemu okolí i celkově životnímu prostředí.

 

Problematikou se dlouhodobě zabývám a při tvorbě článku jsem čerpala ze svých znalostí a zkušeností.