Vůně ovlivňují naše tělo a duši víc, než si myslíme. Proto bychom je měli využívat k provonění našich domovů, ale hlavně při péči o sebe. Vůně se spojují s běžným každodenním životem, a vždy vyvolávají emocionální reakce. Určitě jste si všimli vůně koupelny po sprchování, vůně v ložnici, na pracovišti či ve vašem oblíbeném obchůdku.

Čich je jedním z nejmocnějších smyslů, které máme, a i velmi slabý náznak vůně něčeho známého může vyvolat vzpomínku, pocit štěstí či jinou emoci. Pokud jde o vůně, jsou jedním z nejdůležitějších zdrojů pro naše prožívání.

Proč hledat tu správnou vůni

Nauka o magické síle vůní pochází už z ájurvédské medicíny. Ájurvéda pracuje s vůněmi, které mají „povznášející“ či „uzemňující“ vlastnosti, ale využívá také jednotlivých vůní květin a rostlin pro konkrétní léčebné účely. Stejným způsobem s vůněmi pracuje i současná aromaterapie.

Pokud se chcete cítit dobře, ideální je obklopit se oblíbenou vůní (nebo vůněmi), co jen to jde. Napusťte si plnou vanu se skvělým koupelovým olejem, hýčkejte tělo nádherně vonícím krémem, který ještě po mnoha hodinách ucítíte z pokožky a okamžitě vám zlepší náladu, provoňte prostor kolem sebe a čerpejte z vůně energii. To všechno totiž vůně umí.

Aromatická koupel, Sabon.cz
Aromatická koupel, Sabon.cz

Nejznámější kvality

Pokud bychom hovořili o přínosech všech vůní, které využívá jak ezoterika, tak kosmetický průmysl, výčet by byl nekonečný. Zaměřme se proto na stálice mezi vůněmi produktů péče o tělo a pleť.

Jasmín

Jasmín vydává silnou květinovou vůni, která dodává pocit klidu, harmonie a spokojenosti. Ukázalo se, že když člověk vdechne vůni jasmínu, sníží se hladina stresu v organismu. Díky látkám, které se uvolňují v podobě jasmínové vůně se také pročišťuje mysl, zlepšuje se činnost mozku a schopnost soustředění.

Pomeranč

Pomeranč má výraznou sladkou, ovocnou vůni, jejíž vitalitu lze okamžitě rozpoznat. Pomeranče k nám musí absolvovat dlouhou cestu, ale stojí to za to! Jejich výhody jsou prostě nedocenitelné. Výzkumy prokázaly, že pomerančová vůně má pozitivní vliv na zlepšení nálady, na snížení stresu a zmírnění úzkosti.

Takže pokud jste ve stresu, stačí vůně tohoto silného antioxidantu, případně jeho aplikace na pokožku, a rázem jako byste cítili ozdravnou sílu vitaminu C, svěžest a příval energie.

Aromatické produkty, Sabon.cz
Aromatické produkty, Sabon.cz

Levandule

Levandule obsahuje takzvaný linalool, sladce vonící alkohol, který je přítomen právě v levandulových éterických a esenciálních olejích. Expozice linaloolu má dokonce takovou moc, že při použití proti úzkosti je srovnatelná s užitím léků na úzkost (benzodiazepinů).

Lékaři dokonce zvažují, zda by koncentrovaná vůně levandule nemohla pomoci jako předoperační prostředek pro zklidnění pacienta, který se nyní běžně užívá ve formě chemických tablet, a to ještě před podáním celkové anestézie.

Mohli bychom pokračovat dalšími a dalšími vůněmi. Každopádně je zřejmé, jaká obrovská moc a síla se skrývá nejen v léčivých bylinách, rostlinách a plodech rostlin jako takových, ale už jen v jejich vůni!

Vybrat voňavý dárek přesně podle toho, co obdarovaný potřebuje, která vůně právě jemu prospěje, je snad to nejhezčí, co pro své bližní můžete udělat.