Všichni se jistě shodneme, že léto je pro vlasy zatěžkávací období. Působí na ně mnoho vnějších vlivů, od slunečních paprsků až po máčení ve vodě. Tak, jak pečujeme o vlasy, tak bude i naše kštice vypadat. Téma samo o sobě ukrývá mnoho mýtů. A tak nemusíme hned věřit všemu, co se říká. Najděte si svou cestu, která bude pro vaše vlasy ideální.

Předšamponová péče?

Nejdůležitější pro vaše vlasy jistě bude, když je budete milovat a budete jim poskytovat láskyplnou péči.  Ta péče ale může mít celou řadu dodob a někdy méně je více. Teď máme na mysli třeba “trendovou” předšamponovou péči. Ta je zaměřená zejména na pokožku hlavy. Řada produktů slibuje zlepšení kvality vlasů. Ve skutečnosti ale neexistuje žádný důkaz, že by použití mělo na vlasy přímý vliv.

Pečujeme o vlasy: co vám může pomoci

Jednou z věcí, která vám (nejen) v létě může pomoci, je suchý šampon. Konkrétně pomáhá se stylingem. Slouží jako rychlá záchrana pro mastné vlasy, i když klasické mytí pochopitelně nenahradí. Zároveň je opravdu vhodný i pro styling, protože funguje podobně jako tupírování, jen se při něm vlasy necuchají. Můžete tak vytvořit plážový vzhled, ale má to i své nevýhody – vlasy se budou méně lesknout, mohou na nich ulpívat zbytky prášku a navíc časté používání suchého šamponu způsobuje, že u barvených vlasů odstín rychleji bledne.

Jak je to s kondicionérem

Mnoho lidí používá kondicionér. Údajně „opraví“ poškozené vlasy. Pravdou je, že vlasy neopraví, ale pomáhá snižovat známky jejich poškození. Doporučuje se používat jej při každém mytí hlavy. Díky kondicionéru vám určitě nebudou vlasy „létat“ kolem celé hlavy, protože vytváří na vlasu povlak a snižuje jejich tření. Redukuje tak vznik statické elektřiny a nedochází pak k jejich létání během česání.

Mokré vlasy a česání

Nikdy se moc nedoporuučovalo rozčesávat mokré vlasy. Pokud to děláte a nechcete se tohohle zvyku vzdát, určitě použijte hřeben se širokými zuby. Ten je pro rozčesávání mokrých vlasů vhodný. A čím hustší a delší hříva, tím by měly být větší „zuby“ a rozestupy mezi nimi. Snižuje se tak mechanické poškození. Držte se také pravidla, že rozčesávat by se mělo od konečků směrem k hlavě. Rozčesávání je pak jednodušší a šetrnější k vlasům. Zvlášť, když jsou prameny hodně zamotané, je zapotřebí je oddělovat postupně po částech. Jinak je pravdou, že vlasy jsou slabší, když jsou mokré. Pokud chcete snížit riziko jejich mechanického poškození, nedrhněte je ručníkem, když jsou mokré. Jestliže preferujete tento způsob sušení, raději je zabalte do ručníku a nechte uschnout přirozeně.

Škodí časté mytí vlasům?

Mytí vlasů nemusí být vždy špatné, frekvence je ale u každého jiná a závisí především na tom, jak se vám mastí. Pokud se rozhodnete umývat vlasy každý den, používejte jemnější šampon k odstranění mazu.

Přírodní přísady nezaručí vždy bezpečí

Panuje mýtus, že přípravek vyráběný z přírodních přísad je pro vlasy vždy bezpečný. To, že se uvádí „vyrobené z přírodních přísad“, ještě neznamená, že jde o bezpečný produkt pro vaši pokožku nebo vlasy. Bezpečnostní pravidla nejsou pro přírodní přísady tak přísná. Někdy jsou také přírodní ingredience přidány, ale nejsou aktivními složkami produktu.

Krásné léto všem!