Prášky na bolest hlavy, nachlazení, či doplňky na posílení imunity. Dnes se dají sehnat tabletky snad na všechny naše neduhy. Pro naše tělo ale určitě není žádoucí, abychom je polykali jako bonbony. Existují i jiné možnosti, které nám v mnohém pomohou a podpoří naší cestu za zdravějším životem.

Kdy naposledy jste si brali nějaký prášek a na co to bylo?

Dnešní uspěchaná doba nás učí vyhýbat se doktorům a řešit každý problém tím, že zajdeme do lékárny a koupíme to první, co nám doporučí nebo to, co jsme viděli v reklamě. Různé marketingové kampaně nás učí užívat spoustu léků preventivně a dlouhodobě. Je to ale správné pro naše zdraví?

Problémy v užívání léků

Hlavním problémem je asi to, že užíváme příliš mnoho rozličných léků. Další otázkou je i to, zda u svých léků vůbec tušíme, jaké látky obsahují, zda nám spíše neškodí nebo se jejich účinky nekříží s jinými tabletami. Čtete vždy poctivě příbalový leták? Ten vám poskytne informace o tom, k čemu se lék používá, jak byste ho měli dávkovat a čemu byste měli věnovat pozornost před samotným užíváním. Ale také z něj vyčtete údaje o vedlejších účincích nebo o tom, jak takový lék uchovávat.

Měli bychom si proto uvědomit, že čím více informací o lécích budeme mít, tím rozumněji a bezpečněji je budeme používat.

Zaměřte se na přírodní alternativy

Jednou z možností, jak omezit konzumaci léků je, zkusit alternativy, například přírodní léčbu. Výhoda je v tomto, že můžete využít i potraviny, bylinky či koření, které najdete běžně doma. Ať už to bude zázvor, citron, med, cibule, šalvěj, lichořeřišnice, tymián, heřmánek a další. Obejdete se tak bez chemických prášků a zjistíte, na co všechno jsou jednotlivé potraviny vhodné. Na ukázku níže popisujeme jen některé z nich:

Česnek – toto koření má silné antibakteriální účinky. Výrazně dokáže posílit imunitu a podpořit tělo v boji proti nachlazení. Nejlepší je konzumovat ho syrový. Tím například podpoříte snížení hladiny cholesterolu. Pomáhá i při bolestech v krku jako česnekový čaj třeba v kombinaci s medem.

Heřmánek – je vhodný při rýmě, kašli a nachlazení, ale i jako kloktadlo při bolestech krku nebo zubů. Má ale další pozitivní vlivy. Do šálku dejte jednu čajovou lžičku sušených květů a zalijte vroucí vodou, nechte alespoň 15 minut vylouhovat. Můžete využít jako čaj nebo tuto směs můžete kloktat.

Lichořeřišnice – je to bylina, kterou nejčastěji seženete ve formě kapek. Má široké uplatnění. Používá se například při zánětu močových cest, ale i při bolestech krku nebo i jako tinktura při lámání nebo vypadávání vlasů.

Tymián – je ideální v boji proti kašli. Působí totiž antisepticky a tím podporuje vykašlávání, rozpouští hleny a posiluje organismus. Svařte pár snítek této bylinky s oloupanou a nakrájenou cibulí a pomalu upíjejte.

Zázvor – využijete ho při nachlazení a chřipce, pro celkové posílení imunity, ale má i protizánětlivé účinky a zlepšuje trávení. Uvařte si oloupaný a nakrájený zázvor ve vodě a pro dochucení přidejte citron a med. Tahle kombinace je ideální při rýmě, bolestech v krku, zahlenění i kašli.

Změňte svůj životní styl

Někdy je nejlepší prevencí proti nemocem také změna životního stylu. Nahraďte chemii zdravým životem. Upravte jídelníček a lépe se stravujte, zařaďte více přirozeného pohybu a sportu. Zkuste do své rutiny postupně zařadit otužování. Dostatečně spěte a odpočívejte. Vyřaďte ze života stres. I to je cesta ke zdravějšímu životu bez nutnosti polykání desítky léků.

Tento článek neberte jako návod proto, abyste se doma zbavili veškerých léků. Při některých typech onemocnění to ani není žádoucí. Jen byste se měli zamyslet nad tím, co a jaké množství tabletek polykáte. Zároveň hledejte i další důležité cesty, jak podpořit zdraví.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.