Klíčovým rozdílem mezi udržitelnými a neudržitelnými materiály je jejich dopad na životní prostředí a s tím související problematika. Zatímco udržitelné materiály zatěžují přírodu kolem nás minimálně, ty neudržitelné o poznání více. Jak poznat, co je (nebo není) udržitelné a na co si dát při výběru zboží pozor?

Vyřazení materiálů z šatníku

Prvně je důležité upozornit na to, že je nutné všechny věci, které vyřazujete ze služby, perfektně roztřídit. V opačném případě již není rozdíl, zda jste si pořídili věc vyrobenou z udržitelných nebo neudržitelných materiálů, tak výrazný.

Typickou odlišností mezi dvěma rozebíranými skupinami je jejich energetická náročnost. Neudržitelné materiály ke své výrobě obvykle potřebují spoustu energie, kvůli níž se spotřebovávají neobnovitelné zdroje a do vzduchu se tak dostávají škodliviny související s procesem výroby.

Naopak společnosti vyrábějící udržitelné produkty mnohem častěji dbají také na dodržování zaměstnaneckých podmínek v podobě spravedlivé mzdy a odpovídajícímu zabezpečení pracoviště.

Je vhodnější konvenční bavlna, nebo biobavlna?

Bavlna je v oděvním průmyslu jednou z nejpoužívanějších surovin, pro svůj růst však potřebuje velké množství vody. Konvenční bavlna se snaží být cenově co nejpřijatelnější, proto ji zemědělci zabezpečují pesticidy a umělými hnojivy. Ty se následně dostanou do vody a vzniká tak přírodní problém.

Označení organická neboli biobavlna rostlina získá ve chvíli, kdy se pro její růst nepoužívají pesticidy ani nevhodná hnojiva. Oproti tomu se zajistí menší spotřeba vody, avšak vyšší úrodnost půdy. Oblečení, které je vyrobené opravdu z organické bavlny, dostane ekologickou certifikaci.

Jak si v rámci udržitelnosti vede polyesterové oblečení?

Polyester je hojně využívaný umělý materiál, který je oceňován především proto, že se nemačká a je levný. Problém tkví v tom, že se vyrábí ze stejných materiálů jako plast, tedy především z ropy. Ta se řadí mezi neobnovitelné zdroje, při jejichž zpracovávání se navíc do ovzduší dostává přemíra škodlivých látek. A v neposlední řadě během praní oblečení obsahujícího polyester dochází k uvolňování nepozorovatelných plastových vláken do vody.

Schůdnou variantou je recyklovaný polyester, pro jehož výrobu se používají roztavené plasty, které byly roztříděny. Do vzduchu se tak dostane menší dávka škodlivin a vlastnosti jsou totožné s běžným polyesterem. Problém spojený s uvolňováním plastových vláken do vody se však nevyřeší. Můžete ale přispět k jeho omezení, a to tím, že si pro praní zakoupíte speciální sáček na prádlo.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.