Život se občas odvíjí podle našich představ, jindy proti nim, někdy se dá předvídat, někdy je plný neočekávaného. V jogínské tradici existuje pojem „íšvarapranidhána“, což v překladu znamená „být odevzdán životu“.

Nechte se unášet proudem života

Co to ale vlastně v reálu znamená? Nejvýstižnější je v současné době stále moderní a užívané „flow“. „In the flow“, popřípadě „in the zone“ vyjadřuje onen moment nebo období, kdy jste natolik pohlceni tím, co děláte, že jste ztratili pojem o čase, nic jste nemuseli kontrolovat a upravovat, protože vše se odvíjelo přesně tak, jak mělo. A to dokonce bez ohledu na to, zda to bylo v souznění s vašimi stávajícími plány nebo ne.

Buďte in the flow každý den

Jogíni tvrdí, že je skutečně možné být v tomto stavu každý den, když se tomu přestaneme bránit.

Íšvarapranidhána předpokládá, že existuje vyšší moc, která ovlivňuje naše životy. Někdo tuto vyšší moc nazývá Bohem, jiní zase silou vesmíru, názvy jsou odlišné, ale podstata zůstává stejná. Údajně nás život chce překvapit, potěšit, pomoci nám vyrůst a naplnit náš potenciál a každý moment je šancí tento potenciál najít a odkrýt. Otázkou je, jak na to?

Přestaňte se životu bránit

Život je dobrodružství, ne výzva. Když se přestaneme bránit tomu, jak se věci vyvíjejí, naučíme se pohybovat vpřed s lehkostí.

Snaha mít vše pod kontrolou je to, co nám škodí. Činí nás strnulými a zužuje naši perspektivu. Když se ale strnulosti zbavíme, otevře se nám svět možností, ve kterém je každý moment naplněný kouzlem a potenciálem.

To, zda se životu oddáváme nebo vzpíráme, zjistíme podle toho, zda je pocit, který máme při rozhodování, skličující nebo expanzivní. Skličující pocity nás nutí uzavřít se do sebe a bránit se, jako by byl život boj a my se stále připravovali na nějakou bitvu. Všechny události vnímáme jako výzvu, kterou musíme zdolat, na cestě vidíme spoustu překážek a věci se zdají hrozně náročné.

Oproti tomu pocit expanze je otevřený a plný prostoru. Přijímáme to, co nám život nastolí a aktivně se toho účastníme. Přijímáme to, co dostáváme a děláme z toho to nejlepší.

Plavte po proudu

Íšvarapranidhána znamená oddat se životu, nikoli se jej vzdát. Učí nás být aktivním účastníkem okolního dění. Můžeme to přirovnat právě k plavání v řece. Pokud se snažíme plavat proti proudu, vysílíme se a jen těžko se někam posuneme. Když však plaveme po proudu, jde to samo! Faktem ovšem zůstává, že plavat musíme tak jako tak, jinak se utopíme. Oddat se životu znamená plavat. A věnovat pozornost tomu, co si od nás každý moment žádá. Když jsme si vědomi dění kolem sebe, místo zbrklé reakce si rozmýšlíme, jaká bude naše odpověď na to, co se stalo.

Každá mince má dvě strany a každá chvíle, i ta nejhorší, v sobě ukrývá hodnotnou lekci.

Steve Jobs závěrem

Pro toho, komu se výše uvedená slova zdají příliš spirituální a v praxi nepoužitelná, vzpomeňme na skutečného pragmatika Steva Jobse. Kdysi řekl, že životní milníky a události dávají smysl, až když se na ně díváme retrospektivně.

A to je přesně to ono. Život nás vede ke smyslu a k našemu prospěchu, jen někdy nechápeme jednotlivé kroky a cestičky, kudy se to ubíráme. To podstatné, to zásadní, totiž uvidíme až z jiné perspektivy.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.