Jedno přísloví praví, že změna je život. Jiné říká, že každá změna je k horšímu. Přísloví o změnách, coby součásti života, je nepřeberné množství a většina z nich považuje změnu za věc pozitivní. Ale je to opravdu tak? Možná právě vás děsí všechno nové a bojíte se, co přijde. Máte prostě rádi věci tak, jak jsou.

Jenže si možná také myslíte, že jste jiní, divní, že nezapadáte do tohoto světa, který po lidech vyžaduje dynamiku a ochotu změny neustále přijímat či měnit sami sebe. Dobrá zpráva je, že tak to vůbec není, i když vám možná někdo z okolí naznačuje, že jste zkostnatělí, staromódní a nepružní.

Nenervujte se. Jste jací jste a změnit život není žádná povinnost. A jestli se vám občas žije těžko, zkuste se inspirovat následujícími radami.

Ne všechno musíte přijmout

Jsou změny a změny. Ne všechno, o čem se mluví jako o nutných změnách, tím opravdu je. Proto se musíte naučit rozeznávat, co je skutečně nutné. Tady to bez změny asi opravdu nepůjde, ale je to jen malý zlomek všech změn, které kdo, kdy a kde hlásá.

Nejste divní, když odmítnete

Říká se, že každý je svého štěstí strůjcem. Něco na tom určitě je – je totiž na vás, jestli změny přijmete, respektive jak vezmete to, co nastane bez vašeho přičinění. Pokud potřebujete dlouhou dobu na to, abyste se rozmysleli nebo si zvykli, zatímco ostatní už úspěšně jedou v novém modu, vůbec to neznamená, že jste horší, méněcenní nebo „staré konzervy“.

Jen si prostě hůř zvykáte a vybíráte. Mějte rádi sebe sama, jste originál a vaše rozmýšlení se může vést k mnohem cennějším výsledkům, než zbrklé přijímání novot. Oceňte se za to.

Nebojte se předem

Lidé, kteří nemají rádi změny, se většinou už dopředu bojí. Říkají si, co bude, až to a ono přijde a hned rozvádějí scénáře, především ty katastrofické. Strach člověka zbytečně ochromuje a vše zhoršuje, ale to určitě už sami víte.

Proti negativním myšlenkám je proto třeba začít bojovat – zkuste se třeba zaměstnat něčím jiným a budete od nich cíleně odvádět pozornost. Někdy se totiž může stát, že přes strach si ani nevšimnete, že přišla změna, která je příjemná a k lepšímu.

Hledejte na všem to kladné

S výše uvedeným úzce souvisí i tento bod. Zní jako otřepaná fráze, ale funguje skvěle. Opravdu. Pokud vás třeba přestěhují do kanceláře s hlučnými lidmi, možná se budete těšit z krásného výhledu z okna. A kdybyste, nedej bože, o práci přišli, radujte se z toho, že už nemusíte být s těmi nepříjemnými kolegy…

Obecně lze pozitivní myšlení velmi jednoduše shrnout – vždy se můžete radovat z toho, že vás nepostihlo něco horšího. A protože něco horšího se může stát vždy, snadno tuto poučku v praxi účinně uplatníte.

Zvolte si správného spojence

Teď jde hlavně o to, abyste se nestýkali pouze se stejně smýšlejícími lidmi. Je potřeba najít někoho, kdo vás pochopí a zároveň vám pomůže v období změn. Možná už nějakého takového člověka mezi svými známými či blízkými máte, jen jste ještě nezkusili využít jeho pomoci. V žádném případě nemáme na mysli, že byste tohoto člověka využívali či zneužívali! Podstatné je, aby vás chápal a v pro vás těžkých dobách vás podpořil – třeba jen svou přítomností a tím, co říká. Naslouchejte mu a naslouchejte lidem, kteří se se změnami vyrovnávají snadno. Možná u nich najdete inspiraci k přijímání novinek jinak, než jste to dělali dosud.

Pokud už jste to zkoušeli a žádoucí výsledek se nedostavil nebo se prostě měnit nechcete či nemůžete, vraťte se k prvním odstavcům tohoto článku a važte si sami sebe za to, že myslíte dál do budoucnosti a ve chvíli, kdy přijmete něco nového, hned tak vás něco neodradí, abyste bezhlavě létali od jednoho nápadu ke druhému a nic nedokázali pořádně dotáhnout do konce.

Přejeme vám, ať je přechod do nového roku co nejpříjemnější a nejklidnější (nutnou) změnou!

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.