Patříte také mezi ty, kteří mají problém vyslovovat slovo „ne“? Možná u vás převládá strach, že tím někoho naštvete či zklamete. Věřte tomu, že ve většině případů to tak vůbec být nemusí. Naopak je to projevem zdravého sebevědomí a sebeúcty. Prokážete tím, že jste sami sebou a že si dokážete stát pevně za svým názorem.  

Říkat NE je zcela normální

Je zcela v pořádku odmítnout něco, co se vám nelíbí, s čím nesouhlasíte, nebo co nechcete dělat. „Ne“ patří mezi běžná slova a používají ho všichni kolem vás. Zamysleli jste se nad tím, proč zrovna vám dělá problém ho vyslovovat? Většinou to bývá sníženým sebevědomím. Nebo jen nechcete zažít ten pocit, že možná někoho zklamete. Zamyslete se nad tím a najděte vlastní příčinu.

Nebojte se projevit vlastní názor

Většinou se bojíme říkat „ne“ v práci, ať už je to šéfovi nebo kolegovi. Možná se bojíte, že by vás kvůli negativnímu postoji začali vnímat v kolektivu odlišně nebo že byste dokonce přišli o místo. Ale často se to promítá i do osobního života. Když ale vyjádříte negativní odpověď, kterou necítíte jako tu správnou, akorát jste vyčerpaní, frustrovaní nebo naštvaní jen sami na sebe. Ukažte, že si dokážete stát pevně za svým rozhodnutím. Odhoďte strach, možná vás to posune v kariéře, získáte si obdiv od kolegů a vyjasníte si nějaké vztahové nesrovnalosti.

Alespoň občas upřednostněte sebe

Není dobré být ve všem sobečtí, ale ani přehnaně obětaví. Určitě není špatně, když nabídnete pomoc druhým, především, pokud jste něco předem slíbili. Jsou ale situace, kdy byste se měli nejprve pečovat sami o sebe. Naučte se vnímat i vlastní potřeby a stavět je někdy před potřeby těch druhých. Pokud to ostatní nechápou nebo je to pohorší, netrapte se tím, nevyčítejte si to.

Zapomeňte na omluvy

Když už projevíte negativní postoj a názor, většinou se od vás čeká nějaké racionální vysvětlení. Pokud se vám to podaří jasně zdůvodnit, většinou máte vyhráno. Někdy se ale stává, že to druhá strana nechápe nebo se vás snaží dále přemlouvat. Nesnažte se proto o další vysvětlování a neomlouvejte se za svůj názor. Stůjte si za ním a nenechte se přinutit k něčemu, do čeho se vám nechce.

Jak to máte vy? Je pro vás obtížně vyslovit slovo „ne“?

Autorka se tematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.