Všichni se chceme na něco těšit, chceme si plnit vytoužené. To, co nazýváme našimi sny, jsou vlastně jakési motivační prostředky, které nás ženou vpřed. Také se ženete, ale občas ztrácíte směr? Pak je možná na čase zauvažovat o tvorbě životního plánu. Zní vám to jako klišé? Opravdu není. Je to reálná věc, která vás může snadněji nasměrovat tam, kde chcete nebo byste chtěli být.

Kdy životní plán přijde vhod?

Možná si teď nejste jistí, zda jste vhodnými adepty pro tvorbu životního plánu. Napovědět vám může několik faktorů:

  • Máte pocit, že vám život proplouvá mezi prsty nebo jste nad ním ztratili kontrolu.
  • Neumíte se rozhodnout.
  • Cítíte se ztracení a chybí vám směr vaší cesty.

Pakliže na vás výše uvedená charakteristika naprosto sedí, může vám realizace životního plánu významně pomoct. Není na tom nic složitého. Poradíme, za jaký konec to uchopit.

Co je to životní plán a jaké jsou jeho výhody?

Někomu, kdo žije ze dne na den a věří v osud, se může zdát úsměvné, že by si měl tvořit životní plán. Jenže on má opravdový smysl. Může se totiž stát jakýmsi vodítkem pro to, abyste mohli snadněji dosahovat toho, čeho chcete. Někdy totiž lidi brzdí jejich vlastní strach. Psychologové dokonce tvrdí, že lidé s životním plánem dosahují svých snů a cílů až z 92 %, což je nesrovnatelně častěji než ti, kteří si ho nevytvořili. Pojďme si tedy říct, jaké benefity životní plán má:

  • Životní plán vás doslova „nakopne“ a dodá mnoho elánu a sebevědomí.
  • Pomůže vám stanovit si životní priority, díky němu si ujasníte i vlastní hodnotový žebříček.
  • Podpoří vás ve vědomém rozhodování a jasnějším myšlení.
  • Stane se motorem pro to, abyste svých cílů jednou dosáhli.
  • Dodá pocit, že můžete ve svém životě překonat cokoliv a dosáhnout čehokoliv jen chcete.

Jak si reálně vytvořit životní plán?

Ještě před tím, než začnete tvořit svůj životní plán, musíte si ujasnit svou vizi. Pohodlně se tedy posaďte do křesla, zavřete oči a představte si svůj vysněný život. Vizualizujte si jej, tak budete zas o krůček blíže jeho naplnění. Během tohoto „bdělého snění“ si položte několik otázek, na které si odpovídejte:

  • „Co vidím, slyším a cítím?“
  • „S kým ve své představě jsem?“
  •  „Jak trávím volné dny?“
  • „Kde bydlím?“
  • „Jaké mám pocity?“
  • „Jakou dělám práci?“
  • „Kolik peněz vydělávám?“

Odpovědi na uvedené otázky si pak pečlivě zapište a následně proveďte sebehodnocení. To si detailněji popíšeme níže.

Hodnotím sám sebe

Nyní přistupte k velmi složitému, ale důležitému kroku, a tím je sebehodnocení. Zhodnoťte, jak reálně žijete, co se vám dosud povedlo a co se naopak tak úplně nevydařilo. Zkuste také popsat své silné a slabé stránky. Zaměřte se rovněž na tato životní témata: vztahy, osobní rozvoj, finance a zdraví. Každou oblast dále zhodnoťte od jedničky do pětky, přičemž pětka je tím nejlepším hodnocením. Tak zjistíte, co byste ve svém životě měli zlepšit.

Stanovení cílů a identifikace hodnot

Ve třetí fázi tvorby životního plánu je zapotřebí, abyste si stanovili podrobnější cíle, tedy to, čeho chcete dosáhnout. Vše si napište na papír. V rámci této činnosti si také rozmyslete, co je pro vás prioritou a co je vedlejší. Možná přijdete na to, že se budete muset něčeho vzdát a něco naopak upřednostnit. Tím si také utříbíte své životní hodnoty – uspořádáte si hodnotový žebříček. Pakliže pro vás byla ještě nedávno nejnutnější kariéra, nyní to může být naprosto jinak.

Vysněný život na plakátě

Motivaci při dosahování svých cílů podpoříte například i tím, že svá přání „hodíte“ na papír. Vytvoříte si tak plakát budoucnosti, který můžete dnes a denně sledovat a představovat si, že už všechno to, co jste kdy chtěli, máte. Využijte své kreativity a vystřihujte obrázky z časopisů. Udělejte koláž s popisky, a tu pak dejte na místo, kde nejvíce doma pobýváte. A když vytrváte, jednoho dne to všechno budete reálně žít!

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.

How to Create a Life Plan (a Life Planning Template) (betterup.com)