Terapeutická síla vody, kterou působí na lidský organismus, je známá už od starověku. Pozitivní vliv vody využívali již starověcí Egypťané, Peršané, Řekové a Římané, kteří na místech s léčivými prameny zakládali lázně.

Koupání v pramenité vodě předepisoval svým pacientům i nejslavnější lékař té doby Hippokrates. Terapeutická síla vody byla pro moderní svět znovuobjevena českým přírodním léčitelem Vinzenzem Priessnitzem, který pocházel z Jeseníku a díky pramenité vodě vyléčil sám sebe ze smrtelného úrazu. Následně začal promýšlet léčebné metody související právě s vodou a vodními prameny.

Stejně tak německý kněz Sebastian Kneipp započal s výzkumem a budováním své jedinečné léčebné metody poté, co se díky pravidelným koupelím v ledové vodě Dunaje uzdravil z tehdy neléčitelné tuberkulózy.

Hydroterapie, tedy léčba vodou, stojí na odkazu zmíněných osobností dodnes. Blahodárný vliv vody na tělo i mysl je využíván k prevenci různých onemocnění, k léčbě akutních i chronických obtíží, je podpůrnou metodou rehabilitace a skvěle se hodí k relaxačním účelům.

Terapeutická síla vody v praxi

V současné době se využívá nejčastěji teplota vody, přesněji řečeno střídání studených a teplých podnětů, které je doplněno mechanickým působením, tedy využíváním různých tlaků vody od bublinek přes střední až silný proud. Tímto způsobem dochází ke zvýšení prokrvení a nastartování oběhové soustavy, kdy krev začne mnohem efektivněji distribuovat kyslík a živiny do buněk a zároveň odstraňuje z těla toxiny.

Hydroterapie zmírňuje napětí a bolest, uvolňuje svalstvo a díky tomu příznivě ovlivňuje i vnitřní orgány. Dále přispívá ke správnému fungování imunitního systému, ale pomáhá také s hojením ran a se zánětlivými onemocněními revmatického nebo gynekologického původu. Jednou z nejčastějších indikací je i působení na nervový systém a psychiku celkově.

Při terapii vodou se využívají různé obklady, zábaly, koupele, pobyt ve vířivce, takzvané skotské střiky či podvodní masáže.

Léčivá i relaxační péče

Všichni určitě znáte uvolňující pocit, když si vlezete do teplé vany a chvíli v ní jen tak ležíte. Proto vás asi nepřekvapí, že jednou z hlavních součástí vodoléčby jsou právě vanové koupele.

Při perličkové koupeli stoupající bublinky, perličky, vztlakem působí stimulačně na pokožku, snižují svalové napětí, zlepšují látkovou přeměnu, optimalizují vnitřní dýchání a perličková mikromasáž má výborný relaxační efekt.

Vířivá koupel se provádí při teplotě vody 37 °C. Jednotlivé části těla jsou vystaveny vířící vodě, která proudí pod tlakem z trysek. Procedura uvolňuje a regeneruje tělo, odstraňuje únavu a podporuje látkovou výměnu.

Terapeutická síla vody v lázeňské péči

V lázeňských vanových koupelích se využívají především specifické účinky konkrétních přírodních léčivých pramenů. Mnohdy se ale obohacují o různé složky, a to od bylinek přes rašelinu a soli až po oleje či plyny. Například sirná koupel je vhodná pro léčbu chronických revmatoidních a kožních onemocnění. Na pokožku výborně působí také ovesná koupel.

Ovesná koupel má navíc tu ohromnou výhodu, že si ji můžete dopřát i doma. Předpřipravená ovesná koupel je k dostání v lékárnách a drogeriích nebo si ji můžete vyrobit z ovesných vloček. Při onemocněních typu zánět močového měchýře, zácpa, hemoroidy a obtíže s genitálními orgány terapeuti doporučují připravit si sedací lázeň.

Voda je zkrátka mocná čarodějka a je základem veškerého života. Něco tak zázračného by určitě bylo škoda nevyužít.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.