Aromaterapie se ve všech svých podobách už dávno zabydlela v našich domovech. Mimo náboženské důvody se dnes nejčastěji využívá k léčení, pro své pozitivní účinky na psychiku pak i k čištění nás samotných od programů mysli, až po očistu a provonění prostor. Jednou z variant, jak nechat vůně působit na náš organismus nebo prostor kolem nás, jsou vonné tyčinky. Víte, jak s nimi zacházet a odkud se vlastně vzaly? Nechte se vtáhnout a okouzlit historií vůně Orientu.

Prastaré umění vůně

Vonné tyčinky jsou odpradávna užívány v budhismu. Zapalují se jako oběť bohům před náboženskými obrazy, sochami a svatyněmi. Tento nádherně aromatický náboženský rituál vznikl v Orientu, kde je dodnes velmi rozšířený a jeho výroba je zmiňovaná již ve starých védských textech. Lidé ji považovali za posvátné umění.

Tajemství výroby dodnes neprozrazeno

Aby celé tajemství skrývající výrobu vonných tyčinek zůstalo zahaleno, postup ani ingredience nejsou veřejně dostupné. Všechno se tedy pečlivě předává z jedné generace na druhou, mezi mistrem a jeho učedníkem. Oblíbenost vonných tyčinek je ale tak veliká, že došlo i v této oblasti k rozmachu, a proto existují samozřejmě také strojově vyráběné vonné tyčinky, které nezřídka zaplavují celosvětové trhy. Nejčastější místo, kde je u nás můžete vidět, jsou vietnamské obchůdky, kde vždy existuje malý oltář právě s vonnými tyčinkami.

Od bylinky až po vonné dřívko

Tradice a historie vonných tyčinek sahá hodně hluboko do historie. Tomu také dnes vděčíme za to, že na trhu najdeme pestrou škálu jejich provedení. Asi nejběžnější variantou je ta na tenkém dřívku, zpravidla bambusovém. Existují ale i verze bez dřívka, ty často pocházejí z Tibetu. Celosvětově nejběžnějším a nejrozšířenější je Nag Champa s jemnou vůní santalového dřeva.

Vonné tyčinky
Vonné tyčinky, Depositphotos.com

Bez chemie

Samotný proces výroby probíhá tak, že se správná (tajná) kombinace ingrediencí zpracuje do pasty, která se nanáší na ona dřívka. V takové podobě se tyčinky nechávají odležet a uschnout po dobu až několika dní, kdy jsou připravené k použití. Ačkoli jsou směsi tajné, zárukou je vždy to, že se jedná o kombinaci přírodních produktů, které tvoří bylinky, dřevo, koření, či pryskyřice ve spojení s esenciálními oleji, nebo třeba medem.

Vizuální a čichový zážitek z meditace

Díky takto pestré a defakto nekonečné škále možností, si můžete najít tu svoji vonnou tyčinku nejen podle aktuálního naladění, ale i pro každou příležitost. Tyčinky mohou stejně tak provonět domácnost, jako navodit pocit klidu, uvolnit tělo, osvobodit mysl od myšlenek a celkově naladit do pohody. Proto se používají při meditování. Vybírat můžete samozřejmě i z čakrových alternativ zaměřených na jedno konkrétní energetické centrum. Tyto tyčinky pomáhají udržet tělo i mysl v rovnováze.

Jak tyčinky používat

Vonné tyčinky je třeba zapálit a někam umístit. Nejčastěji se k tomu používají stojánky. Pálit je můžete i  v bílém písku či zapíchnuté v květináči s hlínou, ve které tyčinka volně hoří až do konce. Tyčinku nejprve zapalte. Když se konec naplno rozhoří, plamen uhaste tak, aby konec stále žhnul. Poté ji umístěte do připraveného místa a nechte působit. Už jen pohled na pomalu stoupající dým nás dokáže prakticky ihned   uklidnit a vnitřeně i navenek zpomalit. V kombinaci s omamnou vůní, která začne zaplňovat naše okolí, i auru, umožní prohloubit náš stav klidu, pohody a dobré nálady. 

Proč si provonět svoje okolí

Dnes jsou vonné tyčinky ceněny především pro svůj aromaterapeutický potenciál. Působí antistresově, uklidňují mysl a mají celou řadu pozitivních účinků na psychiku člověka. Další přidanou hodnotou je jejich schopnost vyčistit a dezinfikovat ovzduší a zbavit ho rozličných druhů bakterií a mikrobů.

Pro všechny tyto přednosti se s nimi často setkáte v čajovnách, masážních salonech, obchodech a obchůdcích s ezoterickým a orientálním zbožím a všude tam, kde je třeba nechat starosti, problémy a stres za dveřmi a vstoupit uvolnění, s otevřeným srdcem a myslí.