Už po tisíciletí lidé věří, že houby mají léčivé vlastnosti. Samozřejmě ne všechny. Jedna z nejstarších a nejpoužívanějších hub například v tradiční čínské medicíně je houba reishi, přezdívaná také jako houba nesmrtelnosti nebo posvátná houba.

Houby reishi, rostou na kládách a mohou být červené nebo tmavé barvy s lesklým vrcholem. V češtině se setkáte i s názvem lesklokorkyExistuje jich několik různých druhů, ale nejznámější je červená varianta, takže pokud mluvíme o reishi obecně, mluvíme právě o tomto druhu.

Houby reishi bývaly vyhrazeny pro členy královských rodin, aby zlepšily zdraví a prodloužily život panovníků. V mnoha asijských zemích se tak reishi staly symbolem bohatství, dobrého zdraví a dlouhověkosti.

Polysacharidy a triterpeny

Posvátné houby obsahují dvě hlavní složky, které mají zásadní účinky na lidské zdraví, a to polysacharidy a triterpeny.

Polysacharidy stimulují bílé krvinky, posilují imunitní systém a zabraňují růstu nových krevních cév. To má za následek protirakovinný účinek, protože rychlý růst rakovinných buněk obvykle podporuje růst krevních cév, aby mohly snáze expandovat do organismu.

Triterpeny snižují hladinu cholesterolu a jsou zodpovědné za mírně hořkou chuť houby. Proto pokud houby kupujete na trhu dbejte na to, aby měly hořkou příchuť.

Jaká je jejich zázračná moc?

Houby reishi jsou adaptogen – agent, který pomáhá tělu při přizpůsobování se náročným podmínkám. Pomáhá relaxovat a odplavovat stres.

Další přínosy pro zdraví

  • posílení imunitního systému
  • snížení únavy a zvýšení výdrže
  • zlepšení stavů deprese, úzkosti či podrážděnosti
  • léčba zánětů
  • pomoc při nespavosti
  • podpora funkce jater a žaludku
  • celkové zlepšení krevního oběhu

V 70. letech minulého století byly houby vědecky zkoumány a klinicky zkoušeny v nemocnicích v Číně a Japonsku. Obsah účinných látek byl potvrzen a nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky.

Přesto existují skupiny lidí, které by se reishi měly raději vyhnout. Těhotné nebo kojící ženy, osoby s poruchami krve a krvetvorby a lidé s nízkým tlakem by reishi konzumovat určitě neměly. Také pokud užíváte léky na diabetes nebo čekáte na operaci podporu svého zdraví houbami raději vynechejte.

Užití

Dříve se houby používaly výhradně ve formě sušeného prášku a čaje. Dnes už jsou nabízeny v mnoha skvělých variantách, jako jsou například kapsle a tinktury, ale také reishi čokoládové tyčinky, bonbony, energetické nápoje či kávové extrakty!

Ačkoli mezi lidmi se názory na reishi liší, v tuto chvíli neexistuje důvod se obávat, jejich použití je nejen bezpečné, ale má také vysokou antioxidační hodnotu.

Autorka se tematice dlouhodobě věnuje a vychází ze svých vlastních zkušeností.