Pakliže imunitní systém funguje správně, chrání lidský organismus před proniknutím cizorodých látek či patogenů, mezi které řadíme primárně viry a bakterie. Není žádnou novinkou, že tento fyziologický ochranný proces může značně narušit podlomená psychika spojená s působením nadměrného stresu. Pojďme se blíže podívat na to, jak vlastně tělo funguje, když je „pod tlakem“ neboli jaký vliv má konkrétně psychosomatika.
Funkce imunitního systému
Lidské tělo je neuvěřitelně fascinující a dalo by se nazvat jakousi chemickou továrnou, která dokáže nevídané věci. S ohledem na imunitu obsahuje až miliardy buněk, které se podílí na ochraně fyzického zdraví. Tyto buňky se dělí na B-lymfocyty (produkují primárně protilátky a vytváří jakousi imunitní paměť po prodělání nemoci) a T-lymfocyty (bojují proti bakteriím a virům, které se již navázaly na zdravé buňky, množí se a cíleně je ničí).
Když selže obranný mechanismus vlivem stresu
Je obecně známé, že dlouhodobý a nadměrný stres není nijak prospěšný pro zdraví člověka. Ostatně zná to asi každý. Jakmile jste „pod tlakem“, můžete se cítit více unavení a podráždění. Nezřídka se pak v tomto stavu zvyšuje pravděpodobnost, že propadnete tlumícím a uklidňujícím prostředkům, jako je třeba alkohol, cigarety nebo jídlo. Tento komplex chování však učiní imunitní systém velmi zranitelným. To je primárně způsobené produkcí stresového hormonu kortikosteroidu, který může snižovat počet lymfocytů v těle.
Raději prevence než odevzdání se nemoci
Život v hektické moderní době není jednoduchý. Lidé jsou produktivnější než kdy dřív. Zaměřují se na enormní výkonnost a mohou si dokonce připadat jako nevyčerpatelní. Jenže kumulace stresových faktorů bez adekvátní psychohygieny způsobí oslabení imunitního systému. V tom tkví právě ona psychosomatika. Vezměme to ale od začátku. Nejprve „chřadne“ psychika – máte posmutnělou náladu, do ničeho se vám nechce a izolujete se od vnějších vlivů. Následně na to se cítíte bez fyzické energie, všechno vás bolí a je jen otázkou času, kdy může propuknout jakýkoliv druh nemoci.
Jak podpořit duševní i fyzické zdraví, aby nemoc neměla šanci?
Psychické zdraví s tím fyzickým souvisí velice úzce. Pokud si tedy nastavíte jistá pravidla v životě, co se týká pravidelného odpočinku, ať už aktivního nebo pasivního, můžete se oslabené imunitě vyhnout. Vždyť už od pradávna se říká: „Optimistická mysl znamená půl zdraví.“ Jak ale onen optimismus vlít do žil, abyste si současně vytvořili pevnou ochrannou bariéru proti patogenům zvenčí?
- Omezte kouření cigaret, nebo jej ideálně zanechte.
- Eliminujte alkoholické a kofeinové nápoje.
- Vyhněte se průmyslově zpracovaným produktům a cukrovinkám.
- Zařaďte do svého života pravidelný pohyb (zvýší se vám produkce „hormonu štěstí“).
- Dopřejte si dostatečné množství spánku.
- Usmívejte se na sebe ráno do zrcadla a také na ostatní. Úsměv je skutečně nakažlivý, zkuste to!
- Vymezte si každý den chvíli jen pro sebe a odpočívejte dle libosti (dívejte se na oblíbený seriál v TV, malujte obraz, pište deník, poslouchejte relaxační hudbu).
- Pracovní režim si ohraničte striktním časem. Nedělejte přesčasy, když nutně nemusíte.
- Obklopujte se ideálně milými a pozitivními lidmi. Emoční upíry vyčleňte ze svého života.
Závěrem lze jen říct toto: v první řadě myslete na sebe, pak až na druhé. Vy jste nejdůležitější! Jste strůjce svého života, svého zdraví. Pečujte o sebe s láskou a nenechte si vzít od nikoho radost. A nesnažte se ve svém bytí uštvat. Vnímejte i ty malé krásy kolem sebe, zastavte se.
Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.
Reinisch Iveta
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.