Lidé mnohdy terapie odsuzují nebo k nim mají předsudky. Někteří se možná jen bojí udělat ten první krok a oslovit odborníka, přitom popovídat si s terapeutem vám může otevřít oči v mnoha směrech nebo pomoct najít životní cestu. Někdy to dokonce nahradí i doktora nebo ušetří peníze za různé léky.  

Psychoterapie neboli léčba slovem

Jedná se o formu odborné pomoci, která se zabývá prací s emocemi, myšlenkami, ale i chováním nebo vzpomínkami z minulosti. Terapeut dokáže výrazně ovlivnit vaší psychickou stránku. Mluvíte spolu o různých tématech, hledáte hlubší souvislosti, vede vás k pochopení aktuální situace, pomáhá vám přijmout vaše problémy, ale také se snažíte společně najít vysvětlení nebo učinit důležitá rozhodnutí.

Psychoterapeut není vaším lékařem

Musíte si ale uvědomit, že to není doktor, nemůže vám předepsat léky, neřeší vaší fyzickou stránku těla, ale ani nestanovuje žádnou diagnózu. Naopak vás provází vaší cestou životem, snaží se vám otevřít oči v mnoha problémech. Navzdory tomu, že nejde o člověka s titulem MUDr., je to odborník s vysokoškolským vzděláním, který musí dodržovat etický kodex. To znamená, že i on má profesní povinnosti, kterých se musí držet, například mlčenlivost. To, co je v průběhu sezení řečeno, by se proto nikdy nemělo dostat mimo tu danou místnost.

Jde spíše o individuální přístup

Většinou to probíhá jako sezení mezi klientem a terapeutem, tedy jde o individuální přístup, kdy se terapeut věnuje pouze vám. Probíhá to formou terapeutického sezení, které by mělo být jasně časově ohraničené. V dnešní době moderních technologií je ale možnost, že někteří terapeuti využívají i formu online psychoterapie, což je vedeno na dálku pomocí videohovoru. I to může být skvělá cesta a alternativa, třeba i pro ty pacienty, kteří se stydí vidět osobně. Někdy je to ale naopak problematické si takto vybudovat pevný vztah a důvěru.

Vy si vybíráte svého terapeuta

Za zmínku stojí i to, že k psychoterapii vás nikdo nemůže nutit. Naopak vy jste ti, kdo se pro ni rozhodujete. Vy si vybíráte odborníka, kterému se budete svěřovat. Musíte si najít proto takového, který vám vytvoří bezpečné prostředí. To znamená, že se před ním nebudete stydět, zvládnete s ním řešit i citlivější témata a budete schopni se mu svěřit. O tom, jakým směrem se terapie ubírá, by neměl rozhodovat pouze terapeut. Měli byste to vést společně. Pokud vám ale aktuální psychoterapeut nebude vyhovovat, nebojte se oslovit někoho jiného.

Ať už si aktuálně v životě procházíte čímkoliv, řešíte partnerskou krizi, potýkáte se s nelehkou životní situací, působí na vás stres a emoční vypětí, nebojte se požádat o pomoc druhé. Oslovte odborníka.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.