Přítomnost zvířat nám mnohdy pomáhá cítit se lépe, a to nejen psychicky. Mnohdy jsou zvířata využívána v praxi i jako součást fyzioterapie či rehabilitace. Často je k tomu využívaný například kůň. Konkrétně jízda na jeho hřbetu totiž působí pozitivně na stavbu našeho těla.

Co si představit pod pojmem hipoterapie

Jedná se o fyzioterapeutickou metodu, která je určená hlavně osobám s problémy s pohybovým aparátem. Zásadní pomůckou je speciálně připravený kůň. Konkrétně je zde důležitý pohyb jeho hřbetu v kroku. Kůň veze pacienta na zádech, a pohyb z jeho zad je přenášen na jezdce. Dochází tak k souhře pohybu mezi koněm a člověkem.

Jak přesně metoda funguje

Podstatné je, že metoda učí, jak správně sedět. To znamená, že pacient má pánev v neutrálním postavení. Hlava je zde vzpřímená. Hřbet je zakřivený a břicho je vtažené dovnitř. Kotníkový, bederní, ramenní kloub a ucho jsou v jedné linii a dohromady směřují kolmo na zem. Důležité je, aby tak člověk vydržel sedět co nejdéle, alespoň několikrát během jízdy i přerušovaně.

Jde o individuální záležitost

Tato forma fyzioterapie probíhá individuálně. Fyzioterapeut se zaměřuje na jednoho konkrétního jezdce na koni, tedy svého pacienta. Dokáže ho tak sledovat, a případně správně korigovat.

Je vhodná i pro velmi malé pacienty

Metoda je často určena hlavně pro děti, u kterých se projevuje špatné držení těla, skolióza, vpáčený hrudník a jiné tělesné projevy. Důležité je ale vědět, že stimuluje člověka nejen fyzicky, ale i psychicky. Zároveň zde neexistují žádné výrazné hranice týkající se věku dítěte. Doporučuje se pro všechny dětské pacienty od doby, kdy sami zvládají držení těla. To znamená, že klidně i po roce života se může dítě posazovat na hřbet koně postupně s některým ze svých rodičů.

Co je důležité vědět

Pro tento způsob rehabilitace se využívají speciálně vycvičení a dobře připravení koně. Celou lekci by měl provádět pouze proškolený specialista v tomto oboru, který ví, co dělá. Ví, jak zacházet s pacientem a jak vést celou rehabilitaci, aby se nikdo nezranil. Součástí terapie není jen samotná jízda na koni, ale zahrnuje i vodění koně a jeho péči.

Jaká z toho plynou pozitiva

Tato léčebná metoda dokáže pozitivně působit na celé spektrum pohybových poruch a onemocnění, nejčastěji z oblasti neurologie nebo ortopedie.

Má to i pár negativ

Kůň je nádherné majestátní zvíře. Pro některé pacienty ale představuje nepřekonatelný strach z toho, že by se k němu měli jen přiblížit, natož na něj usednout. Někteří lidé dokonce trpí alergií na koňskou srst. S takovými situacemi se terapeut jen těžko dokáže vypořádat. V takových případech je lepší se zaměřit na jiný způsob léčby.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.