Deprese. Terapeut. Psychiatr. Dnes se o těchto pojmech mluví mnohem otevřeněji než před několika lety. A je to dobře. Protože teprve tehdy, když si přiznáme problém, můžeme ho řešit.

Úzkosti, deprese a dnešní doba

V době, kdy jsem si procházela první depresí, nebyl prakticky nikdo, na koho bych se mohla obrátit. Doma se o tom nemluvilo a navíc jsem pocházela z malého města, kde byli lidé s psychickými problémy jednoduše „divní.“ Sama jsem nedokázala pojmenovat, co mi vlastně je. Následovaly dlouhé roky pokusů a omylů, než jsem opět našla sama sebe.

Prošla jsem si klasickou (ne)léčbou antidepresivy a postupně hledala alternativní způsoby, jak si pomoci sama. Ráda bych se v článku o několik z nich podělila. Musím však uvést, že se nejedná o náhradu lékařské péče a za sebe doplním, že každý máme vlastní cestu a co pomohlo mně, nemusí pomoci vám a naopak. Přesto si myslím, že je důležité o těchto tématech mluvit a především je sdílet.

Bylinky a čaje

Příroda je zázrak. Jsem hodně senzitivní, takže na mě mají bylinky a čaje velký účinek.

Ajurvéda – tady bych zmínila řadu čajů od značky Everest Ayurveda, konkrétně čaj Jatamansi. Jakmile ho začnu popíjet, do patnácti minut mne zklidní. Nejsem po něm ale ospalá, takže ho můžu pít i přes den.

Heřmánek pravý – čaj z květů heřmánku, sypaný. Heřmánek nejen zklidňuje, ale mě i uspává. Při problémech s usínáním se mi osvědčil před spaním.

Kozlík lékařský – měla jsem ho v podobě tablet, které mi pomáhaly se zklidnit ve vypjatých dnech. Kozlík obecně pomáhá ve stresových situacích a je vhodný i při problémech se spánkem. Zlepšuje soustředění a paměť.

Doplňky stravy

Někdy stačí i základní věci, abychom se cítili lépe.

Maca – hormonální systém dokáže udělat divy. Především u žen. Maca ho pomáhá srovnat, celkově posiluje organismus a zvyšuje energii. Také zlepšuje paměť a koncentraci, zvyšuje imunitu a fyzickou sílu.

Omega 3 mastné kyseliny – podporují činnost mozku a celkovou funkci těla.

Ginkgo biloba – zlepšuje paměť a schopnost soustředit se. Zlepšuje průtok krve do mozku, buňky jsou zásobeny větším množstvím kyslíku a fungují lépe. Pro mě osobně zázrak také na studené ruce.

Multivitamin – roky špatných stravovacích návyků, podpořené nedostatkem energie připravovat si kvalitní jídlo, udělaly své. Kvalitní multivitaminy mi po několika týdnech pomohly spolu se zlepšením stravy od věčných únav a nedostatku energie. Multivitamin je vhodný i při vyvážené stravě – potraviny, které se dnes prodávají v obchodech, jsou většinou pěstovány způsobem, který není ideální, a nemají v sobě vše, co by mít měly a co tělo potřebuje.

Strava a způsob života

Pitný režim – dlouhou dobu jsem bojovala s nedostatečným pitným režimem. Po meditacích jsem si ověřila, že má tělo mnohem větší nároky na přísun tekutin, aby mohlo pracovat, jak zrovna samo potřebuje. Takže pít, pít a pít. Ideálně šungitovou nebo jinak upravenou vodu.

Lepek – vynechání lepku z jídelníčku není pouze pro celiaky. Pšenice, z které pekly naše babičky, už na polích neroste. Ta současná je geneticky upravena a navíc obsahuje velké množství chemie, používané při pěstování. Zkuste na tři týdny vynechat lepek a uvidíte sami, jak se budete cítit. V jídelníčku jsem si nechala pouze ovesné vločky a žitný chleba, který mi vyhovuje. Tělo vám samo poradí, které potraviny jsou vhodné a které už ne.

Jóga, běh – jóga je zázrakem pro správné proudění energií v těle. Běh pomůže vyčistit hlavu. Nebo jakýkoli další pohyb. Každý máme vlastní způsob.

Příroda, meditace, rituály – najděte si čas pro sebe. Choďte do přírody, ideálně sami, na dlouhé procházky. Ze začátku to může být nepříjemné, mohou vystoupit úzkosti a depresivní pocity, avšak příroda léčí. Meditujte. Napusťte si vanu, zklidněte se, vypněte mobily, notebooky, zapalte si svíčky, vonné tyčinky a jen tak buďte. Pouze pozorujte. Ono k vám přijde to správné samo.

Na závěr bych ráda napsala, že i ta zdánlivě nejhorší osobní krize není nikdy neřešitelná. Život je proměnlivý a dynamický a nikdy nás nenechá dlouho na jednom místě. To platí pro světlé i méně prozářené dny.

Článek vychází z mých vlastních zkušeností.