Na první pohled nevábné ovoce v sobě ukrývá šťavnatou dužinu plnou zdraví prospěšných látek. Navíc salak obsahuje minimum kalorií, proto je vyhledávaným osvěžením i během hubnutí. Co dalšího na sebe toto hadí ovoce prozradí?

Co je to hadí ovoce?

Salak, přezdívaný kvůli svému vzhledu jako hadí ovoce, je plodem palmy, na níž raší v trsech ze spodní části. Původem je ovoce z Indonésie a nyní se pěstuje převážně v Thajsku, Indii, v Malajsii, na Bali či Filipínách. V českých podmínkách se salaku nedaří, jelikož potřebuje nepřetržitý přísun tepla a vysokou vlhkost. Zakoupit se tu však dá příležitostně na farmářských trzích. Poznáte jej podle červenohnědé šupinaté slupky, pod kterou se ukrývá světlá dužina.

Před konzumací je nutné slupku kompletně oloupat, dokud v ruce nebudete svírat pouze dužinu, rozdělenou na několik segmentů, obdobně jako to známe u česneku. Myslete však na to, že se uprostřed stroužků nachází velká tmavá semena, která se nejí. Chuťově by se dal salak přirovnat ke kombinaci jablka s ananasem, čím více je ovoce zralé, tím sladší je. V opačném případě se vám v ústech rozline kyselá chuť. Hadí ovoce skladujte mimo lednici.

Jaké benefity s sebou nese konzumace salaku?

Velmi podstatnou složkou v dužině salaku je protein, stejně tak ale hadí ovoce obsahuje spoustu draslíku, vápníku nebo fosforu. Z řad vitaminů jsou to pak vitaminy A a C, které mají mimo jiné pozitivní účinky na pokožku. Zároveň se v ovoci nachází vláknina, která zamezuje vzniku zácpy či jiných střevních problémů. Studie taktéž ukazují, že je salak schopný organismus nastartovat natolik, že budete mít po celý den dostatek energie.

Díky obsahu beta-karotenu dokonce zlepšuje paměť, proto se hodí jako svačina do školy. Kromě přezdívky „hadí ovoce“ si salak vykoledoval označení „paměťové ovoce“. Vyhledávaný je také proto, že dokáže snižovat oxidační stres, který se řadí mezi nejčastější problémy dnešní uspěchané doby. V neposlední řadě přispívá k ochraně zraku, srdce a ulevuje od pálení žáhy.

Několik zajímavostí o salaku

V Indonésii, odkud hadí ovoce pochází, se řadí k jedněm z nejběžnějších druhů ovoce, obdobně, jako jsou to u nás u jablka. Místní obyvatelé však dychtivé turisty varují před tím, že při nadměrné konzumaci salaku hrozí až několikadenní zácpa. V malém množství je salak naopak doporučován jako lék proti zácpě. Ačkoliv nejčastěji se salak konzumuje samostatně, na ostrově Bali se taktéž fermentuje ve víno, které patří k místním specialitám. Cenově se pak jedna lahev vína z hadího ovoce pohybuje kolem 300 Kč a jedná se o oblíbený suvenýr z dovolené.

Ve skutečnosti existuje několik desítek druhů salaku, některé odrůdy jsou ale velmi hořké a ke konzumaci tak nevhodné. Ovoce se v asijských zemích pěstuje celoročně a do světa se vyváží v čerstvé i konzervované variantě. Někteří si z hadího ovoce vyrábí sirupy, smaží jej jako hranolky nebo suší. Stejně tak se například v Thajsku můžeme příležitostně setkat se salakovou marmeládou a ovocným salátem, v němž je salak nakrájený.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.