Graviola je peruánský strom, který nám nabízí mnoho zdravotních benefitů. Domorodí obyvatelé ji od nepaměti používali ve své tradiční medicíně k podpoře zdraví i léčení. Pojďme se na tento zázrak z hor podívat blíže.

Kde graviolu hledat

Graviola je strom, který se přirozeně vyskytuje v nadmořských výškách kolem 1 000 metrů nad mořem, převážně v Peru a Bolívii. Aktuálně ji však najdeme i v jiných částech světa, kde se ji lidé snaží také pěstovat. Původně nejspíš pochází z karibských ostrovů a Střední Ameriky.

Graviole se u nás říká láhevník ostnitý nebo také anona ostnitá. Plod bývá místními označován jako guanaban, soursop nebo právě graviola. Strom samotný je vysoký zhruba 3 – 10 metrů a jeho plod připomíná 20 centimetrů velkou protáhlou šišku.

Jak nám graviola prospívá

Plod je běžně konzumován jako ovoce. Tepelně se neupravuje a lze jej přidat do salátů nebo jej sníst samotný. Chuťově se přibližuje jahodám a banánům. Dužina obsahuje semena, která se před konzumací odstraňují, protože jsou jedovatá.

Pro potřeby přírodní medicíny se neužívá plod, ale kůra, listy a kořeny. Ty působí jako přirozené sedativum a pomáhají při obtížích s cukrovkou. Obyvatelé Peru využívají graviolu při onemocnění jater, revmatismu, bolestech či zánětech.

Obyvatelé Karibiku na anonu nedají dopustit při dýchacích obtížích, astmatu, zvýšeném krevním tlaku či nepravidelném srdečním tepu. Pro místní je to také skvělý prostředek v boji s parazity a běžně jej užívají na zbavení se nejrůznějších cizopasníků.

Poslední dobou se do hledáčku dostaly složky gravioly známé jako annonacenové acetogeniny, které jsou pod drobnohledem řady vědeckých studií. Podle vědců by mohla tato látka selektivně ničit rakovinové buňky a způsobila by revoluci v léčbě. Na výsledky si však ještě nějaký čas počkáme.

Jak graviolu užívat

Graviolu je možné využívat několika způsoby. Jedním z nich je tinktura, která je vyrobena z částí stromu a naředěna vodou nebo alkoholem. Užívání tinktur je velmi jednoduché a pohodlné. Díky kapátku přesně odměříte potřebné množství a nakapete do vody či na lžičku.

Další možností jsou kapsle. Můžete si pořídit čistou graviolu nebo kombinaci s jinými prospěšnými druhy bylin. U této formy si dejte pozor na obsah účinné látky, protože některé levnější produkty mohou obsahovat nižší koncentraci a musíte užívat větší dávku. Ve finále za takovýto produkt utratíte víc peněz. Takže je lepší se prvně informovat.

Článek vychází z osobní zkušenosti a znalostí autorky.