Přelom léta a podzimu je jako dělaný na úpravy zahrady a na její přípravu na nadcházející chladné měsíce. Jak se prací na zahradě chopit, aby byl výsledek nejen vkusný, ale také šetrný k životnímu prostředí?

Pozornost věnujte zasazeným rostlinám

Máte-li v plánu na zahradu vysadit nové rostliny, věnujte prvně pozornost těm stávajícím. Sesbírejte popadané listí a vyklopte jej do kompostéru, abyste si vytvořili zásoby kvalitního hnojiva na budoucí týdny. Tvorba domácího kompostu je bezplatná a jeho pomoc neocenitelná, zlepšuje totiž strukturu půdy a zásobuje rostliny potřebnými živinami. Na podzim obvykle dost prší, nezapomeňte tak na sběr dešťové vody, která je ideální pro zalévání. Oproti létu zalévejte častěji, avšak v daleko menším množství, aby nedošlo k přemokření půdy.

Jestliže se na zahradě nachází oslabené stromy či keře, zbavte je uschlých či napadených větví, což rostlinám pomůže zdolat zimu a připravit se na jaro. Jakmile začnou venkovní teploty prudce padat dolů, využijte posečenou trávu jako ochranu rostlin před mrazem. Nános slámy jim pomáhá udržet teplo. V neposlední řadě z rostlin sesbírejte semena, která budete moci vysadit s příchodem dalšího roku.

Jaké ekologické tipy zužitkovat při sázení?

Abyste byli k prostředí kolem sebe co nejohleduplnější, vyplatí se zasázet místní druhy keřů, stromů a květin, nikoliv exotické varianty. Rostliny běžně pěstované na území České republiky jsou na místní podmínky zvyklé a svým růstem zbytečně nezatěžují prostředí, v němž se nachází. Pro lepší růst volte kromě domácího kompostu také přírodní hnojiva, nikoliv chemické postřiky proti škůdcům a podobně. Nejen, že ovlivní výslednou kvalitu plodů, ale taktéž zapříčiní vyplavování chemikálií do půdy. Jakožto přírodní odpuzovač hmyzu a jiných škůdců poslouží silně aromatické bylinky, jako je levandule nebo máta.

Pěstovat vlastní bylinky se vyplatí z různých důvodů, dalším z nich je jejich využití v kuchyni nebo na přípravu čajů, které během zimních měsíců podají pomocnou ruku při léčbě různých onemocnění. Některé bylinky, mezi které patří například bazalka, je vhodné na zimu vykopat ze země, umístit do květináče a užít si čerstvou úrodu doma. Dejte si pozor také na opadané, neodklizené ovoce, které velmi snadno přiláká na vaši zahrádku škůdce. Vždy, když na zemi uvidíte spadaná jablka či jiné plody, odneste je k posečené trávě na kompost. Pokud kompost nemáte, jsou k recyklaci tohoto druhu odpadu určeny hnědé popelnice.

Nezapomeňte na drobné úpravy kolem

Zaměřit byste se však neměli jenom na rostliny, ale i na prostředí kolem. Vezměte si do parády zahradní nábytek, důkladně jej očistěte a ideálně na zimu schovejte před mrazem. Zajistíte tím delší životnost, která jde taktéž ruku v ruce s životním prostředím. Proberte nahromaděné věci, mezi nimiž figurují květináče, odřezky a podobně. Buď je využijte, anebo zodpovědně roztřiďte. V neposlední řadě se ujistěte, že je skleník v dobrém stavu a v příštím roce tak opět budete moci pěstovat, co vás jen napadne.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.