Třídit bioodpad mají možnost nejen majitelé zahrad, ale také ti, kteří přístup na zahradu nemají. Domácí kompostér se dá zakoupit jak do bytu, tak do kanceláře, díky čemuž si zajistíte stálý přísun hnojiva pro pokojové rostliny.

Jak funguje domácí kompostér?

Obvykle více jak polovinu domácího odpadu tvoří bioodpad. Ten je možné roztřídit do hnědých popelnic, které se postupně rozmísťují napříč Českou republikou, anebo právě do kompostu. Domácí kompostér je skvělou volbou zejména do velkých měst, kde je jinak recyklace bioodpadu komplikovaná. Princip fungování je zcela jednoduchý, stačí odpad nakrájet na drobnější kousky a zavřít je pod poklop kompostéru, kde procesem fermentace postupně dojde k vytvoření domácího hnojiva. Kromě základního, výše popsaného domácího kompostéru, existuje několik dalších verzí. Vedlejším odpadem je u některých druhů mimo samotný kompost takzvaný žížalí čaj, který se dá opět využít pro hnojení rostlin, jelikož obsahuje vysoký podíl živin.

Hlavní výhody související s kompostováním

Výhodou číslo jedna je samozřejmě pozitivní přínos přírodě, kterou ušetříte přebytečného odpadu. Stejně tak domácí kompostér představuje ekonomický benefit, jelikož zvládne vytvořit domácí hnojivo potřebné pro domácí i venkovní rostlinky. Jestliže s vámi domácnost obývají děti, půjdete jim příkladem, jak mají k životnímu prostředí přistupovat a do dospělosti si tak odnesou užitečné informace spojené obecně s recyklací. V momentě, kdy doma vytvořené hnojivo navrátíte zpátky do přírody, přispějete ke kontinuitě životního cyklu, během něhož dochází k navracení živin do přírody. V neposlední řadě budete mít podíl na snižování uhlíkové stopy, jelikož vaše domácnost bude produkovat méně směsného odpadu, který putuje do spaloven.

Několik nevýhod, které s sebou domácí kompostér nese

Nevýhodou, která několik jedinců od pořízení domácího kompostéru odradí, je vyšší pořizovací cena, která začíná na 1490 Kč. Nutné také je se o kompostér v interiéru starat daleko více než o ten na zahradě. Vyžaduje krájení bioodpadu na menší kousky, pravidelnou údržbu v podobě vyprazdňování nádržky, čištění nebo umisťování žížal, které zaručují hladký průběh domácího kompostování. Spousta domácností si také koupi rozmyslí kvůli obavě, že bude kompostér zapáchat. U levnějších verzí se to občas přihodí, nicméně většina prodávaných typů má těsnění natolik kvalitní, že k úniku zápachu nedochází. V neposlední řadě debata panuje kolem prostorové výraznosti kompostéru, kdy však existuje několik verzí a všechny jsou rozlohou přizpůsobeny domácnostem.

Co patří do domácího kompostéru?

Do kompostéru, ať už domácího nebo venkovního, patří bioodpad, jako jsou zbytky ovoce a zeleniny, pečiva, skořápek, ale také květiny, čajové sáčky nebo kávová sedlina. Stejně tak do kompostéru můžete bez výčitek vyhodit ořechové skořápky, pecky a jadřince i vyčesané chlupy z domácích mazlíčku nebo popel, který pochází z dřevěného uhlí.

Co se mezi bioodpad naopak neřadí a do domácího kompostéru se tak nevyhazuje? Řeč je o živočišném odpadu, jako jsou kosti, masové odřezky, ale také samotné maso. Taktéž do kompostéru nepatří napadené rostliny, cigaretové nedopalky a podobně.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.