Není snad na světě člověka, který by někdy neprožil nějaké to zklamání. Týkat se může nejen ostatních lidí, ale také různých situací v soukromém a profesním životě. Zjednodušeně řečeno, ve vašem životě se stane něco, co nenaplní vaše očekávání. V takových chvílích snadno propadnete zoufalství, zášti i vzteku, řešením však není bagatelizace situace. Můžete si vybrat konstruktivnější cesty, jak z toho ven.

Nejčastější příčiny zklamání

Během života doufají všichni lidé (nebo si aspoň přejí), aby šlo všechno podle „plánu“. Jenže realita všedních dní přináší i četné lekce, díky kterým se máme něco naučit. Tyto momenty nás mohou posunout duchovně dál, když si to ovšem umožníme. Životní zkouškou je tedy bezpochyby i zklamání v někom či v něčem. A z čeho že vlastně ono zklamání nejčastěji pramení? Za prvé to bývá z nadměrného očekávání anebo neschopnosti přijmout nějaké skutečnosti.

Za druhé hraje v těchto pocitech obrovskou roli dětství – tedy to, co jste jako děti prožili a přebíráte si do dospělého života. Pokud jste zažili nějaká traumata týkající se ztráty nebo zklamání, automaticky vás mohou ovlivňovat na další životní cestě.

A za třetí může přicházet zklamání na mysl po houževnatém snažení a následném pocitu nenaplněnosti – natolik jste se zaměřili na cíl, až jste vlastně zapomněli, proč to děláte. A ve výsledku vám to nedává to, co jste ve skutečnosti chtěli.

Dlouhá cesta ke smíření

Abyste se mohli posunout ve svém životě dál, nemůžete stagnovat a nechat zklamání zklamáním. V takovém případě vás bude nadále tížit a způsobovat duševní problémy. Co tedy udělat, abyste se dokázali „zahojit“ na duši a vyšli z této situace zas o něco silnější?

  1. Nepotlačujte emoce. To neznamená, že budete šířit zlo, agresi a děs kolem sebe. Spíše je to o tom, abyste si o svých pocitech s někým blízkým promluvili a ventilovali rozumným způsobem vše, co vás trápí. Pomoci může i diskuse s terapeutem, pohybová aktivita nebo vypsání se do deníku.
  2. Přestaňte se ponižovat a litovat. Když se zrovna něco v životě nepodaří, lidé snadno podlehnou pocitu, že jsou k ničemu. Sebelítost a ponižování vlastní osoby ale ničemu nepomůže. Právě naopak – srazí vás to ještě více na kolena. Zkuste získat náhled na celou situaci od někoho nestranného. Pohovořte si s někým, komu důvěřujete a požádejte jej o názor. Jedině tak dokážete vidět celou situaci z jiné perspektivy a nakonec možná i zjistíte, že to není tak hrozné.
  3. Žijte v souladu se svým srdcem a naslouchejte si. Příliš silné zklamání může snadno zatemnit úsudek. Náhle nemusíte vidět žádné cesty vpřed a začnete mít pocit, že vše dobré skončilo. Že není šance na zlepšení. V tomto bodě začněte přemýšlet nad tím, co a proč cítíte. Ponořte se hlouběji a snažte se poslouchat své srdce.
  4. Přijměte fakta. Zklamaní lidé jsou někdy jako válečníci, kteří mají potřebu se svým okolím bojovat. Tasí zbraně a jdou hrdě vpřed za svou spravedlností. Přitom si ale nechtějí přiznat jisté skutečnosti. To, co k vám přichází nebo přišlo, mělo nějaký důvod. Nepopírejte jej a snažte se s fakty pracovat racionálně. Buďte tady a teď, poznejte sílu přítomného okamžiku a budujte v sobě nadhled. Nemalujte čerta na zeď a zároveň si nepodsouvejte něco, co neexistuje.
  5. Nenechte to být. Mnoho lidí má nespočet kostlivců ve skříni, neboť problémy odmítali v minulosti řešit. Zametání nepříjemných situací pod koberec nic nevyřeší. Naopak to může vyústit v ještě horší duševní stav a nerovnováhu. Dopřejte si však nějaký ten čas, než půjdete vstříc řešení. Pečlivě si rozmyslete své kroky a nečiňte je v negativním duchu. Začněte znova a lépe, a přitom nepopírejte stále svou podstatu.

Zklamáním člověk sílí

Samozřejmě, že nikdo nechce dobrovolně prožívat zklamání. Většina z nás chce zkrátka žít pohodový a klidný život. Jenže jakékoliv lekce či zkoušky nás tvarují v ještě lepší lidi. Musíte ale zůstat otevření. I zklamání je tedy skvělým „pracovním materiálem“, díky němuž můžete získat větší vnitřní sílu a odolnost. Kromě jiného také podpoří emoční inteligenci, jasnější mysl a určitý nadhled. Neberte tedy vše špatné, co k vám přichází, jako trest. Spíše se z těchto situací učte a posouvejte vpřed. Tak můžete dojít jednoho dne k moudrosti.

 

Zdroj: inspirace: How to Deal With Disappointment: 5 Ways to Get Over it (betterup.com)