Více jak 50 % populace ví, co jsou to opakující se sny a častěji jsou jimi pronásledovány ženy. Tato skutečnost může v člověku vyvolávat velmi negativní pocity, které se promítají nezřídka kdy do reálného života. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký význam mají? Odpověď je možná jednodušší, než jste si mohli myslet. A není v ní opravdu nic mystického nebo nadpřirozeného.

Nejčastější tématika opakujících se snů

Možná pro vás bude zprvu překvapivé, že opakující se sny mají u všech lidí podobnou tématiku. Nejčastěji se tedy setkáváme ve snech s:

 • pády z výšky
 • létáním
 • vypadáváním nebo úplnou ztrátou zubů
 • neschopností hovořit
 • napadením neznámým či známým násilníkem
 • návratem do školních lavic
 • hledáním toalety
 • pronásledováním
 • hledáním nových místností ve vlastním domě/bytě
 • s veřejnou nahotou.

Zdaleka nejfrekventovanější jsou dle amerických statistik sny o pádech z výšky, poté následuje vypadávání či úplná ztráta chrupu. Současně také odborníci tvrdí, že sny se nemusí vůbec zakládat na osobních zkušenostech ze skutečného života. Mozek se zkrátka díky nim snaží něco „recyklovat“.

Co znamenají opakující se sny z psychologického hlediska?

Důležité je vědět, že neustále se opakující sny mohou poukazovat na zhoršené psychické zdraví – zejména u dospělých osob. Pokud se vás tedy týkají, zbystřete. Dojděte uvědomění si, zda je ve vašem životě vše v pořádku a co byste raději měli pozměnit. Sny samotné vám nemusí z hlediska obsahu nic „říkat“, avšak upozorňují například na to, abyste zpomalili. Mohou být též odkazem nenaplněných potřeb či nějakého vyrovnávání se s minulostí a s traumaty s ní související. Psychologové se nezřídka setkávají s tím, že opakované sny a noční můry mívají lidé s posttraumatickou stresovou poruchou nebo generalizovanou úzkostnou poruchou.

Faktem také je, že lidé prožívající velký stres a tlak z okolí, mívají mnohem častěji negativně laděné opakující se sny. Pečujte tedy o svou duši a dejte prostor psychohygieně.

Jak se vyrovnat s opakujícími se sny a vylepšit si život

Pokud jste v té fázi, že vás již opakující se sny negativně ovlivňují v běžném životě, měli byste co nejdříve jednat. Neostýchejte se navštívit psychoterapeuta nebo psychologa a pohovořit si o tom, co vás přesně trápí. Pozitivní účinky má též v kontextu s nočními můrami a eliminací stresu kognitivně behaviorální terapie. A na co se dále zaměřit, abyste se z opakujících se snů „nezbláznili“ a ideálně jim předešli?

 • Relaxujte. To znamená, že byste měli více odpočívat a věnovat se častěji jen sami sobě. Výborný efekt pak může mít například dechové cvičení nebo meditace.
 • Držte se pevných spánkových návyků. To souvisí s tím, abyste chodili spát přibližně ve stejnou hodinu každý den, před ulehnutím si v ložnici vyvětrali, jedli maximálně tři hodiny před odchodem do postele a nerušili svůj duševní klid nočním zíráním do počítače, televize nebo mobilu těsně před usnutím.
 • Přes den si zacvičte. Pohybová aktivita napomáhá jak duševní pohodě, tak i lepšímu a kvalitnějšímu spánku. Nemusíte však dřít v posilovně, stačí jen pár protahovacích cviků nebo svižnější procházka!

K eliminaci opakujících se snů i nočních můr pak může pomoci i to, že si o nich pohovoříte s někým blízkým. Ventilace pocitů vám uleví a nebudete se cítit tak svázaní. A v neposlední řadě se pokuste udržet si optimistické myšlení – to má totiž velkou moc!

 

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Inspirace: What Do Recurring Dreams Mean? | Sleep Foundation