Není na světě člověka, který by aspoň jednou za svůj život nepropadl sebelítosti. Ta je spojená s typickou větou „Proč zrovna já?“ a neustálým zabýváním se momentálními problémy bez konstruktivního řešení. Týká se také situací, kdy se něco nedaří podle plánu. Můžete se tedy cítit nedocenění, zklamaní a uzavřete se do své vlastní lítostivé bubliny. Není jiné cesty než té únikové. Nenechte se pohltit pocity jakési zatracenosti a podívejte se na věc z jiného úhlu!

Objevte opět svou vlastní hodnotu

Sebelítost je jedna z nejdestruktivnějších emocí, kterou kdy můžete zažít. Bere nejen radost ze života, ale i sebehodnotu či sebevědomí. Pokud máte momentálně pocit, že se celý svět obrátil proti vám, nepodléhejte mu. Čas od času se tak cítí skutečně každý, je však důležité v tomto vnitřním zoufalství nesetrvávat. Berte to tak, že život přináší nejen to špatné, ale přeci i to dobré. Pár neúspěchů z vás neudělá někoho neschopného – naopak vás to posune mnohem dál, když tomu budete otevření. Snažte se dojít k uvědomění svých vlastních předností, kterých máte jistě na rozdávání. Zkuste své pozitivní vlastnosti nahlas pojmenovat a obraťte svůj vlastní zrak na to, co se vám dosud podařilo. Je to celé jen o tom, zda budete přemýšlet v pozitivním či negativním duchu. Sebelásku vám nikdo nevrátí – tu si udržujete (nebo odpíráte) jen vy sami!

Nahraďte sebelítost soucitem s vlastní osobou

Zní vám to jako klišé – soucítit sám se sebou? Ono to ale skutečně lze a v případě nastupující sebelítosti je to dokonce nutné, jestliže si chcete zachovat aspoň špetku důstojnosti! Nehaňte tedy sebe ani celý okolní svět jen proto, že se vám něco nepovedlo nebo jste nebyli doceněni tak, jak jste si představovali. Nelitujte kroků, které jste dosud učinili, nelitujte sami sebe jen proto, že se cítíte dotčeni! Naopak zkuste projevit dobro k vlastní duši. Jak na to?

  • Nebuďte na sebe v době neúspěchu příliš tvrdí. Projevte vůči sobě laskavost a pochopení.
  • Nemučte se negativními pocity. Snažte se situaci přijmout takovou, jaká je.
  • Mějte na věc bdělý a racionální náhled.
  • I přesto, že vám život přinese i těžké či negativní chvíle, vnímejte je jako součást osobního rozvoje, jako dobrou zkušenost. Řekněte si prosté: „Tyto věci se zkrátka stávají.“ Namísto: „Proč se mi to pořád děje?“

Jak se konkrétně vyvarovat sebelítosti?

Nyní vám představíme několik praktických kroků, díky kterým můžete předejít emočnímu kolotoči v podobě trýznící sebelítosti.

  1. Přijměte své emoce a odžijte si je. Ať se jedná o křivdu, smutek, zlost či zklamání, jděte všemu naproti. Tyto pocity se samy od sebe nerozptýlí, když je budete popírat nebo se přesvědčovat o tom, že si je opravdu nezasloužíte. Je to tak, jak to je.
  2. Vnímejte svou intuici i varovné signály své duše. Sebelítosti obvykle předchází nejen samotná nepříjemná událost, ale především negativistické myšlení. To totiž ovlivní nežádoucím způsobem vaše chování. Snažte se tedy udržet jakýmkoliv způsobem na optimistické vlně. Uchovejte si v sobě jiskru naděje, světlo, které vás bude vést kupředu i v nejtěžších chvílích.
  3. Udržte se v realitě všedních dní. Nesklouzávejte k domněnkám, že žijete pouze v černočerné tmě. Jistě se najde něco, co má pro vás velký význam a přináší vám radost ze života.
  4. Buďte činorodí a hledejte řešení své situace. Každá minuta produktivní činnosti bude pro vás daleko přínosnější než utápění se v sebelítosti.
  5. Naučte se být vděční – sebelítost nebude mít šanci. Sepište si klidně i na papír, za co jste v životě vděční a žijte v souladu s tím.
  6. Nabídněte pomocnou ruku těm, kteří to potřebují. Sebelítostiví lidé častokrát sklouzávají k myšlenkám, že takový život, co žijí oni, je snad ten nejhorší na světě. Kolem je však mnoho těch, kteří jsou v daleko tíživější situaci a vy jim můžete pomoct. Udělejte to a vaše domněnky se rozplynou jako pára nad hrncem.
  7. Nestěžujte si a konejte. Pokud se nacházíte ve složité situaci, určitě vám nepomůže se v tom rýpat. Naopak hledejte konstruktivní kroky k tomu, aby to bylo celkově lepší a optimističtější. Například: Máte práci, která vás již dlouhodobě nebaví. Šéf vás neoceňuje. Pak je lepší porozhlédnout se po jiné, na místo toho, abyste se stali věčnými stěžovateli a lítostivými osobami.

A v neposlední řadě, pečujte o svou duševní sílu a zdraví. K tomu patří nejen pravidelný odpočinek a pohyb, ale i zdravá životospráva. Čím více na sebe budete myslet a dopřávat si jen to kvalitní, tím více vám to tělo vrátí. Je to jednoduchá přímá úměra.

 

Zdroje: inspirace: How to Rethink Self-Pity Symptoms | Psych Central + 9 Ways Mentally Strong People Prevent Self-Pity From Sabotaging Their Success (forbes.com)