Zkoušky vztahu, partnerského či manželského, nás během života potkávají neustále. Jsou tu ale také poměrně typické zátěžové situace, kterými váš vztah s partnerem může projít. A nemluvíme o zkouškách na samém počátku vztahu, kdy teprve zjišťujete, zda se k sobě vůbec hodíte a vzájemně se seznamujete se svými rodinami, jde o „sešupy“, které nastávají po 20 či třeba i 40ti lety trvání hlubokého a láskyplného partnerství.
Pokud už máte za sebou společnou noc a ráno, seznámení se s rodiči toho druhého, společnou dovolenou i narození dítěte či dětí, důležité testy vztahu a první zátěžové situace jste již úspěšně překonali.
Co vás ale na vaší společné cestě s partnerem ještě může potkat, kdy se váš vztah ocitá v ohrožení? Zkoušky vztahu, které prověřují jeho kvalitu, na nás čekají neustále. O které se jedná nejčastěji?
Ztráta práce
Stát se to může každému, ale čím jste starší, tím horší celá situace je. Finančně, a hlavně psychicky. Je potřeba si přiznat, že ačkoli to není fér a vy máte spoustu zkušeností a dovedností, mladým lidem se práce prostě shání lépe. Ztráta práce po padesátce už je celkem průšvih a s každým dalším rokem je to horší a horší. Psychika dostává opravdu zabrat, což se logicky odráží především ve vztahu.
Zůstanete-li jako žena bez práce, především se seberte natolik, abyste se nezačala stylizovat do role oběti, která je ve všem závislá na partnerovi. On vás může podpořit, ale na vás je, abyste se zkusila například pomocí pracovních agentur prodrat zpátky na pracovní trh. Můžete zkusit také rekvalifikační kurzy, z nichž některé po absolvování nabízejí i možnost zaměstnání. Připravte se i na to, že možná budete muset hodně slevit ze svých požadavků a brát, co je.
Pokud přijde o práci partner, buďte velmi, velmi ohleduplní. Je to těžké, když se finanční rezervy tenčí a muže, jako živitele rodiny, ztráta zaměstnání psychicky zdrtí mnohem více než ženy. Muž vás teď opravdu potřebuje. Pravděpodobně se cítí méněcenný, má pocit, že ve všem selhal a sklony k rezignaci a propad do depresí mu hrozí každým okamžikem. Tomu je potřeba za každou cenu zabránit. Vyjadřujte mu maximální podporu, snažte se pomoci při hledání nové práce, utěšujte ho a dodávejte mu pocit síly, když se nedaří. Muž má přeci jen vyšší šance nějakou práci sehnat, dříve či později, nejdůležitější je držet a vydržet celou tu dobu, protože jakmile upadne do letargie, sbírat se bude jen velmi těžko.
Nevěra
Nevěra ke vztahům bohužel neodmyslitelně patří a stát se to může vždy a komukoli. Nevěrou jsou sice ohroženi především muži, ale na ženách je, aby posléze břímě partnerovy nevěry nesly a unesly. Pokud se tedy vztah nerozpadne definitivně.
Dříve či později se muži dostávají do situace, kdy začnou mít pocit, že jim ujíždí vlak a jsou lapeni takzvanou „druhou mízou“. Geny lovce a pána tvorstva se ještě jednou probudí, aby zkusily dohnat, co se ještě dá. A s tím se bojuje jen těžko.
Poté, co partnerovo selhání vyjde najevo, žena dostane od života pořádnou ránu. Dostaví se pocity zrady, křivdy a ublížení doprovázené ztrátou sebevědomí a pocity bezmoci. Vztah dokáže unést i tuto situaci, jen je bohužel výhradně na ženě, aby si zachovala chladnou hlavu.
Jestliže se jedná o jednorázový úlet, kupodivu to není nic, co by vztah vážně ohrozilo. Záleží ale na postoji, který k tomu zaujmete. V žádném případě byste neměla řešit situaci způsobem: „Když ty, tak já taky.“ Ničemu to nepomůže a ani naplnění se s takovým milostným zážitkem nedostaví.
Co můžete udělat?
Snažte se nedělat unáhlená rozhodnutí a poté, co odezní ty nejintenzivnější emoce, si s partnerem promluvte. Ujasněte si, co to znamenalo, proč k tomu došlo a jak na to váš muž nahlíží. Pokud si uvědomíte, že to byl jen přešlap, který sice bolí, ale byla by škoda kvůli tomu zahodit celý vztah a vše dobré, co jste spolu prožili a vybudovali, musíte tuto nepříjemnou událost přebít novými a pěknými společnými zážitky.
Ve vážnějších případech stojí za to navštívit manželskou poradnu a nechat si pomoct odborníkem na vztahy. Jedna věc je ale v každém případě zásadní – jakmile nevěru odpustíte, už se k ní nikdy nevracejte a nevytahujte ji na světlo ani tehdy, když vás partner naštve nebo se pohádáte.
Odchod dítěte
Ať už vaše dítě odchází na školu nebo zakládá vlastní rodinu, každopádně odchází ze společné domácnosti. A právě tato situace ukáže, na čem stojí váš vztah jako partnerů. Pokud vás pospolu drželo pouze dítě, respektive děti, asi budete mít vážný problém. Takzvaný syndrom „prázdného hnízda“ patří mezi opravdu těžké zkoušky.
V rodině je najednou o výrazného člena méně a jeho nepřítomnost je velmi znát. Situaci snášejí mnohem hůř ženy, často se cítí opuštěné, plné obav a strachu, že se dítěti něco stane, že ho ztratí a nebudete se už vídat, nabízejí se i otázky, pro co teď žít?
Nový život
Tuto prázdnotu je potřeba zaplnit. Nové koníčky, nové aktivity, noví přátelé, domácí mazlíček či více společných aktivit s partnerem. A rozhodně radikálně zamítnout myšlenky na to, že vás třeba děti přestanou mít rády. To je totiž naprostý nesmysl. Jestliže vás měly rády dosud, chybíte jim také a vždy vás rády uvidí! Vždyť i vy jste odcházely z domu. A jaké to bylo? Přestaly jste snad mít své rodiče rády a vážit si jich?
Sbližte se s partnerem a popovídejte si o tom, co byste chtěli společně podniknout, co jste měli v plánu a odkládali to, až budete mít čas… pusťte se do toho nebo najděte něco jiného, co můžete podnikat společně a bude to pro vás zábava.
Tyto zatěžkávací zkoušky skutečně prověří hloubku a kvalitu vašeho vztahu víc než cokoli jiného a určitě víc než všechna slova. Pokud jimi projdete „bez ztráty korunky“, klobouk dolů. Váš vztah je pevný, plný lásky a porozumění a vy i váš partner můžete prožívat opravdové štěstí, že jeden druhého máte.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.