Vánoce bezpochyby patří mezi ty nejkrásnější svátky roku. Už jako malé děti jsme se vždycky těšily na první sníh, na zmrzlé a zkřehlé ruce, ale hlavně na to, až přijde Štědrý den. Zdobení stromečku, pečení cukroví a příprava bramborového salátu byly samozřejmostí. Ale s postupem času zjistíme, že si to jako dospělí užíváme tak nějak jinak. Už nemáme rozzářené oči úžasem nad dokonalým osvětlením vánočního stromečku, už neskáčeme do vzduchu nad právě rozbaleným dárkem a už vůbec nesedíme celý den u televize a nekoukáme na vánoční pohádky. Většinou.

Vánoce dnešní doby

Samozřejmě, že každý si užívá Vánoce po svém. Někdo je slaví v rodinném kruhu, kdy se sejdou (alespoň jednou za rok) všichni členové rodiny u jednoho stolu, někdo si raději naplánuje pracovní směnu, někdo dokonce neslaví tyto svátky vůbec. Ale jsou i tací, kteří si chtějí Vánoce užít v klidu a beze shonu. Jaké jsou tedy Vánoce?

Především jsou to svátky, kdy by neměl být nikdo sám a člověk by neměl mít pocit, že se i vytratilo jejich kouzlo. Období Vánoc je totiž spojeno v současné době spíše s výprodejem a s nákupy, což zcela zastínilo advent. I v období krize lidé hojně nakupují dárky, které mnohdy ani nepotřebují a obdarovaný z nich v podstatě nemá ani radost. Lidé také často nechávají dárky na poslední chvíli a jsou spíše naštvaní, že nesehnali to, co měli v plánu. Navíc shon a stres kolem toho všeho umí nadělat pěknou paseku.

Zapomeňte na dokonalost

A že není uklizeno? Že nemáte napečeno dvacet druhů cukroví? Že vaše výzdoba je minimalistická? Někdy méně je přece více. Mnoho lidí se upíná na to, že svátky nebudou tak dokonalé, jako ty loňské, že zklamou ty ostatní. Vánoce ale nejsou o dokonalosti, ani o předhánění, kdo má lepší světýlka na domě. Vnímání okolí nebo starost o dokonalost může znamenat, že nám unikají některé pozitivní věci, které se v tomto ročním období dějí. Mít totiž nedokonalé Vánoce může také znamenat pozitivum. Když člověk přijme možnost, že se zkrátka něco pokazí, že nemáte zabaleny dárky v předstihu nebo že jste spálili kapra, může se člověk naučit spoustu jiných věcí. Být například flexibilní a lépe se naučit vypořádat se s neúspěchem. A zapamatujme si, nikdo není dokonalý!

Rada na závěr

Jak si tedy užít Vánoce? Zkusme dárky shánět postupně od září, ale hlavně nezapomínejme, kam jsme je uschovali. Zkusme se vyhnout vánočnímu nakupovacímu šílenství a udělejme si zásoby dopředu, pokud to jde. Výzdobu si vychutnejme třeba s vnoučaty a shánění stromečku přenechejte chlapským rukou. Uklízíme přece každý den, takže neumytá podlaha zase tak neumytá není. Pak už se člověk může v klidu těšit na padající vločky a vůni jehličí.

Krásné Vánoce!

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.