Svatba není jen o ryzím štěstí a vstupu do nové fáze života. Nezapomínejte ani na formality. Jsou sice skvrnkou na dokonalém dni, ale papírování kolem předmanželské smlouvy se vám časem stokrát vrátí.

Co je moje ..

Paradoxní je, že zákon s termínem „předmanželská smlouva“ nepočítá a jen těžko ho definuje. Všeobecně se má ale za to, že se tak upravují majetkové vztahy snoubenců. Můžete tak jasně vymezit, co je a bude vaše, na čem se nechcete podílet, co bude společné a co půjde jen za jedním nebo druhým. Je to prosté. S mírou rozvodovosti, která v České republice už pár let bují, nejde jen o romantiku a pohádkové „šťastně až navěky“, ale především o fúzi a ochranu vlastnictví. Proč byste měli jen proto, že láska nezná mezí, dávat všanc studentskou garsonku, na kterou jste si poctivě odkládali celé studium a velkou měrou vám na ni přispěli rodiče?

Těžká volba

Ano, už od školky nás učí, že se dělíme, že nejsme hamižní, sdílíme, straníme se lakomců a vyhýbáme mamonu. Snad nikdo ale není tak hloupý, aby věřil, že se dá takový postup aplikovat plošně. Můžete si pojistit dům, zuby, smoothie mixér i domácího mazlíčka, ale jedinou zárukou spokojeného manželství jsou dvě jednotky – vy a váš protějšek. Na jedné straně je to celý svět, do kterého vkládáte veškeré naděje, na straně druhé je to zoufale málo na to, abyste na tak vratkých základech začali stavět vzdušné zámky.

Bez ohlížení zpět

Komu se příčí sepisování smlouvy krátce před svatbou, není problém naplánovat si ten velký krok na pozdější dobu. Společné jmění manželů a nastavení zúženého nebo naopak rozšířeného režimu se dá upravit kdykoli. Ale pozor, minulost nevymažete. Termín „zpět v čase“ aplikovat nelze. A tak na se na finančních prohřešcích partnera budete muset i tak podílet.

Dvojí ochrana

Spousta lidí vnímá předmanželskou smlouvu jednostranně, její působení je ale mnohem širší. Ze společného jmění manželů jsou sice vyjmuty dluhy, o kterých partner nevěděl nebo s nimi nesouhlasil, ale pokud se pustíte do podnikání nebo vám hrozí exekuce, může režim odděleného jmění být záchrannou brzdou, díky které nepůjdou ke dnu oba. Finanční problémy se nalepí jen na jednoho a ten druhý – má-li vůli a zájem – může bez poskvrnky a záznamu mnohem snáz svému partnerovi pomoct. Bez smlouvy by se na černé listině objevili oba a museli by hledat třetí stranu, která je ze svízelné situace dostane. Pravda, hovory o dluzích a pastech nejsou romantické, ale podpora v temných časech je možná důležitější než zamilované mrkání a hra na efekt.

Láska a jiné požitky

Na samém začátku je vše zalité sluncem a jen málokdo pomýšlí na to, že trable se dostaví. Těžko uvěřit, že se manželská krize zmiňuje mezi Murphyho zákony tak zřídka. Kvůli čemu se hádáte? Program v televizi? Dovolenková destinace? Vztahy s tchyní? Špinavý filtr v sušičce na prádlo nebo tři studené večeře za týden? Občas se na přetřes dostane všechno zmiňované, ale vedou peníze. Je to vděčné téma, které se omílá stále dokola a snad nikdy neomrzí. A tak se opět vracíme k základní myšlence, proč se tolik lidí brání zákonné ochraně vlastních statků a peněz. Možná je to slabina nás všech a na moment podlehneme mámení, že láska je nadevšechno.

Jen bláhový člověk ale vstupuje do manželství s tím, že ho nebetyčná láska bude provázet po celou dobu. Časem totiž odloží svrchní kabátek a naplno se projeví emoce, které hrají prim – respekt a plánování budoucnosti. A to jsou aspekty, které si předmanželskou smlouvu zaslouží.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.