Současné ceny potravin včetně zeleniny snad nikoho netěší. Také si občas povzdechnete, jaká je škoda, že nemáte vlastní zahrádku? I bez ní si můžete dopřát úrodu plnou vitamínů. Mnohé druhy zeleniny si totiž snadno vypěstujete v truhlíku za oknem.

Místo muškátů rajčata a ředkvičky

Je obrovská škoda, aby zely okenní parapety prázdnotou. Není proto divu, že je nezřídka zdobí rozkvetlá záplava muškátů, petúnií a dalších barevných rostlinných krásek. Ty jsou sice pastvou pro lidské oko, ale v kuchyni se využít prakticky nedají.

Pokud jste rozčarovaní z rostoucích cen zeleniny, a přesto nechcete svůj každodenní jídelníček ochudit o dávku vlákniny a dalších důležitých mikroživin, můžete se pustit do pěstování vlastní úrody. A vůbec nevadí, pokud disponujete pouze maličkým balkonem nebo nemáte ani ten. Některé druhy zeleniny se dají totiž docela dobře pěstovat v přenosných nádobách, a proto takřka žádný větší prostor nepotřebujete.

Jak na pěstování úrody v nádobách

Správný výběr truhlíku nebo přenosného květináče je jedním ze základů úspěchu. Nádoba by měla být především dostatečně hluboká, což je obzvláště důležité při pěstování kořenové zeleniny. Rovněž by měla disponovat otvorem či otvory pro otok vody, aby nedocházelo k přemokření a uhnívání kořenů. Bohatší sklizeň zajistí substrát s vermikompostem pro zeleninu. Nezapomeňte ani na drenážní vrstvu, která se dává do spodní části nádoby. Až na ní patří samotná zemina.

Zelenině se bude nejvíce dařit na místě s dostatkem slunečního světla, které bude zároveň chráněné před silným větrem a dalšími rozmary počasí. A aby rostliny dobře prospívaly, budou potřebovat kromě pravidelné zálivky také hnojení tekutým nebo granulovaným hnojivem určeným přímo pro zeleninu.

Co všechno pěstovat za oknem

Je toho opravdu hodně, co zvládnete vypěstovat v truhlíku. Jsou to kupříkladu některé odrůdy rajčat (zejména keříčkovitá s drobnějšími plody), papriky nižšího vzrůstu a chilli papričky, rozmanité druhy salátů, špenát, jarní cibulka, ale také hrášek, kedlubna, okurky a cukety. Některé zelenině však budete muset zajistit také oporu.

V přenosných nádobách je možné pěstovat dokonce i kořenovou zeleninu, to znamená ředkvičky, mrkev, petržel nebo třeba celer. V jejich případě by měla být nádoba hlubší, a proto je místo truhlíku vhodnější sáhnout po větším květináči.

Kromě zeleniny můžete do truhlíku zasít či vysadit i mnohé druhy voňavých bylinek, klidně i více druhů do jediného truhlíku. Rázem tak budete mít po ruce bazalku, kopr, pažitku, zelenou petrželku, mátu, meduňku či aromatickou mateřídoušku.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.