Vermikompostér neboli domácí kompostér plný žížal, je ideální metodou, jak zužitkovat část zbytků z domácnosti. Hodí se do bytu a všude tam, kde není zahrada a prostor pro klasický kompostér. Ovšem, aby se žížalám dařilo, je potřeba je správně ubytovat a dávat jim vhodné potraviny a ty nevhodné raději vyhodit.

Jak ubytovat žížaly

Pro správně fungující vermikompostér se zdravým prostředím je potřeba žížaly nejprve správně ubytovat. Na dno vermikompostéru jim dejte podestýlku, kterou můžete vytvořit z listí, trávy, půdy, rašeliny, kokosového vlákna a hoblin. Některé vermikompostéry již základ na podestýlku obsahují, nejčastěji kokosové vlákno a natrhaný papír, který je potřeba navlhčit. Nebojte se ale žížalám podestýlku zpestřit.

Do připravené podestýlky ubytujte násadu žížal a dejte jim k snědku několik kousků bioodpadu, který by měl být na menší kousky.

Bydlení pro žížaly, tedy obsah vermikompostéru, by nikdy neměl být příliš mokrý a naopak by neměl ani přeschnout. Také je potřeba vše občas provzdušnit. Příliš vlhký kompost poznáte podle toho, že když zmáčknete hrst kompostu, neměla by vám mezi prsty vyložené téct voda. Několik kapek je v pořádku.

Přebytečná voda zároveň putuje do zásobníku na vodu. Je to takzvaný „žížalí čaj“ a můžete ho použít jako zálivku pro rostliny. Zásobník je potřeba pravidelně čistit. Také kontrolujte, zda vám do něj občas nespadne žížala. Jako prevenci můžete dát do vody něco, po čem se dokáže vyšplhat zpět.

Čím krmit žížaly

Žížaly můžete přikrmit většinou organického odpadu z kuchyně, který běžně vyhazujete, ať už se jedná o zbytky zeleniny, ovoce, papírové ubrousky nebo vlhkou papírovou lepenku. S papírem ale opatrně – ať do kompostu nedáte i plastové části nebo lepenku od lepidla a podobně. Přidat můžete také čajové sáčky (sáček nesmí být plastový), kávovou sedlinu včetně filtrů a v menší míře chlebové kůrky a jiné staré pečivo. Přihodit můžete i nadrcené skořápky od vajec – přidají do vermikompostu vápník. Ten se hodí při překyselení – pomůže vše srovnat do neutrální hladiny.

Vše, co do kompostu dáváte, nakrájejte vždy na menší kousky. Pokud se chystáte na delší dobu pryč, třeba na dovolenou, nezapomeňte žížaly nakrmit. Časem sami odhadnete, kolik potravy žížaly zvládnou zpracovat a po jak dlouhé době by začaly hladovět.

Uvádí se, že 0,5 kg žížal je schopno sníst přibližně 0,25 kg potravy denně. Žížaly by se měly rozmnožit na dvojnásobné množství po 3 měsících. Nikdy je nepřekrmujte.

Co žížalám nedávat

Do vermikompostéru nepatří velké množství pečiva, tuky a zbytky masa, včetně kostí. Vynechejte také mléčné výrobky. Nepatří sem ani umělé nebo kovové části. Pokud se podíváte například na sáček od čaje, najdete na některých drobnou kovovou sponu a podobně. Vynechejte také všechny etikety z ovoce obsahující lepidlo.

Jak se start o vermikompostér

Vermikompostér je zpravidla rozdělen na několik pater. Ve chvíli, kdy je spodní patro plné, do dalšího patra je potřeba připravit žížalám novou podestýlku a celý krmící proces začít nanovo. Sami se přestěhují a spodní patro vyklidí. To následně nechte dva až tři měsíce v klidu, aby zetlely i poslední kousky bioodpadu.

Využití vermikompostu

Vermikompost obsahuje řadu cenných živin a můžete ho použít pro většinu pokojových nebo venkovních rostlin. Je výborný pro podporu růstu kořenů a stejně jako žížalí čaj, i tento hlavní produkt lze použít jako hnojivo.

Při psaní článku jsem čerpala z vlastních poznatků.