Nábytek našich babiček a prababiček často přežil celé generace. Nebyl považován za spotřební zboží a počítalo se, že musí vydržet celý život. Většina moderních kousků se začne po pár letech rozpadat a ty kvalitní jsou často cenově nedostupné. Zkuste se s námi podívat, jak zmodernizovat starý nábytek, abyste získali kvalitu a moderní design v jednom.

Příprava jednotlivých kousků

Nejprve si rozmyslete, kde bude nábytek stát a s jakými dalšími kousky by měl ladit. Přece jen bude potřeba, aby ladil s moderními doplňky a elektronikou, pokud nemáte celou místnost nebo dům zařízený přímo starosvětsky.

Než začnete nábytek dekorovat, odstraňte z něj přebytečný lak, který je mnohdy věkem zažloutlý, případně původní nátěry barvy. Pomoci si můžete vibrační bruskou nebo samotným smirkovým papírem, který by měl být dostatečně jemný, abyste na nábytku nenadělali rýhy.

Proměnit můžete nejen nábytek, ale také staré dřevěné podlahy, trámy nebo dřevěné parapety.

Barva jako základ

Chcete-li zachovat staře vypadající ráz, ale přitom dát nábytku moderního ducha, zkuste vytvořit iluzi starých nánosů barev. Výborně vám poslouží speciální barvy, které se nanáší ve dvou vrstvách. Spodní barvu dejte například modrou a vrchní, která je po zaschnutí lépe zbrusitelná, bílou. Až barvy zaschnou, místy nábytek obruste, čímž vytvoříte patinu.

Další možností je použít takzvanou techniku suchého štětce. Štětec namočte jen lehce a přebytečnou barvu otřete do hadru nebo o noviny. Na nábytku tvořte různobarevné překrývající se šmouhy.

Barvy volte spíše matné nebo polo matné. Lesklé barvy nudou vypadat vždy více vulgárně.

Barvu máme, teď ještě dekorace

Základ nechte zaschnout a zatím si připravte dekoraci.

Máte-li děti, můžete je zapojit do díla. Připravte jim akrylové barvy a nechte je nábytek pomalovat. Můžete také společně obtisknout ruce nebo chodila a připojit datum jako památku na společné chvíle. Až barvy zaschnou, nábytek přelakujte, abyste malbu ochránili.

Krásně budou vypadat také vylisované květiny. Vybírejte květy, které budou skutečně tenké. Výborně se hodí například petunky nebo macešky. Připravené květiny nalepte pomocí vhodného lepidla a po zaschnutí přelakujte celý nábytek, aby se dekorace časem neodírala.

Připravujete-li nábytek do dětského pokoje, nebojte se použít nejrůznější třpytky a nalepovací hvězdičky, kterými dětský pokoj rozveselíte.

Máte-li doma dřevěnou podlahu, kterou se chystáte lakovat, namočte si nohy do barvy a vytvořte stopy. Prostor nejprve obložte igelitem, abyste si měli kam stoupnout. Bude potřeba vždy natřít jednu nohu, otisknout ji, stoupnout si na igelit, natřít další, otisknout, znova natřít tu první a tak dále. Pokud byste si jen stoupli do barvy a prošli se, pěkné by byly pouze první dva otisky.

Otisknout můžete také nejrůznější listy. Krásně bude vypadat třeba kapradí.

Další možností je popsat nábytek citáty, které vás budou denně motivovat. Tady je několik tipů:

„Není pravda, že máme málo času, avšak pravda je, že ho hodně promarníme.“ Seneca

„Nejodvážnější věc je myslet sami za sebe. Nahlas.“ Coco Chanel

„Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede.“ Arthur C. Clarke

Můžete vytvořit také kombinaci všeho dohromady. Sama mám na starém dřevěném parapetu citát s otisky kapradin a na prkenné podlaze bílé stopy, poeticky mizející uprostřed pokoje pod lustrem. Vše doplnil starý nábytek natřený kombinací šedé a bílé barvy, kterou jsem lehce obrousila.

Vědomý přístup k vlastnímu životu

Na závěr se zamysleme nad naším vlastním vědomým přístupem k životu a odpovědností za životní prostředí na planetě, která nám byla pouze zapůjčena. Jsme tu jen na krátký čas a vše opět předáme dalším generacím, stejně jako to bylo předáno nám. Modernizace starého nábytku ušetří stromy, z kterých by byl vyroben nábytek nový a energie a pohonné hmoty, které by byly k výrobě potřeba.

Vlastní dekorování nám navíc pomůže rozvíjet tvůrčí schopnosti a naši kreativitu.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.