Přestože houbařská sezóna je v plném proudu, tibetskou kefírovou houbu byste v lesích hledali marně, a to dokonce i v těch tibetských. Jedná se o živý organismus, stejně jako je například kombucha nebo žitný chlebový kvásek, který bývá nejčastěji spatřen v lednici nebo na kuchyňské lince. O čem je tedy ve skutečnosti řeč?

Tibetská kefírová houba je živá kultura, která se živí laktózou z mléka, ve kterém přežívá. Svým tvarem i barvou připomíná poloprůsvitné růžičky květáku, které během růstu uvolňují do mléka látky způsobující její houstnutí a kysnutí, tedy vznik kefíru. Velkou výhodou je, že si ji můžete úplně jednoduše pěstovat doma bez jakýchkoliv zvláštních a drahých pomůcek. Péče o ní je zcela nenáročná, takže ji zvládne i ten, komu doma pravidelně vadnou kytky nebo umírá kvásek.

Elixír zdraví

Tento organismus má velmi příznivé účinky na naše zdraví. Nejen, že má pozitivní vliv na zažívání a funguje jako prevence vzniku zažívacích potíží stejně jako klasický kefír, ale navíc obsahuje obrovské množství přirozených probiotik, která jsou nezastupitelná v budování naší imunity. Podporuje také činnost srdce a cév a podílí se na očistě jater, a stejně tak ji můžete využít, chcete-li se zbavit stresu nebo únavy.

Chuť kefíru, který tato houba pomáhá vytvořit, není příliš odlišná od klasických kefírů dostupných na našem trhu. Z tohoto důvodu je možné využít ho také při vaření a pečení, někteří konzumenti dokonce mluví o jeho pozitivních účincích při vnějším užití na kůži nebo vlasy.

Pěstování zvládnou i děti

Pěstování tibetské houby je tedy finančně nenáročné, protože vám postačí pouze zavařovací sklenice, kousek záclony nebo jiného prodyšného plátna, plastové sítko, případně plastová lžička. Samotnou kulturu jednoduše seženete například na internetu – velmi rychle se v mléce množí, takže její pěstitelé většinou nemají problém ji posílat dál. Zkuste tematicky zaměřené skupiny na sociálních sítích nebo klasickou internetovou inzerci. Není problém ji sehnat také ve zdravé výživě.

Pokud už máte houbu k dispozici, stačí ji propláchnout vodou z kohoutku, vložit do vymyté zavařovací sklenice nebo jiné nádoby a zalít odpovídajícím množství plnotučného mléka. Doporučují se dvě lžíce houby na cca 400 ml mléka, ale později dokážete sami nejlépe odhadnout množství a čas potřebný k vytvoření kefíru.

Zdravý a levný kefír do dvou dnů

Kefír je hotový přibližně do 48 hodin, pokud máte kultury větší množství, proces se zrychlí. Stejně tak záleží na množství mléka. Kulturu zalitou mlékem přikryjte gázou nebo záclonou, přidělejte gumičkou a odložte ideálně na kuchyňské lince. Když mléko zhoustne a má nakyslý zápach, můžete ho přecedit, ale pouze přes plastové sítko – houba nesmí přijít do kontaktu s kovem. Pak ji znovu propláchněte vodou, vložte do vymyté sklenice, zalijte mlékem a pokračujte ve výrobě kefíru stejně jako předchozí den.

Kefír můžete konzumovat okamžitě nebo ho uložit do lednice, kde vydrží přibližně tři dny. Pokud houbu nestíháte využívat každý den, například z důvodu odjezdu na dovolenou, není problém ji uskladnit v lednici ponořenou do mléka a taktéž přikrytou plátnem. V lednici vydrží klidně i pár týdnů, aniž by se dále tvořil kefír, ideálně však týden až dva. Dlouhodobě se dají krystalky skladovat v mrazáku. Pokud už jednou houbu získáte, dobře se o ni starejte, může vám vydržet dlouhá léta a její zdravotní účinky jsou nevyčíslitelné.

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.