Krásně voní, jejich použití je snadné a často pomůžou i při potížích, které vás trápí dlouhodobě. Vyzkoušejte a uvidíte sami.
Není žádnou novinkou, že poslední dobou rapidně vzrůstá počet příznivců přírodní medicíny a léčby za využití různých bylinek. Už nejde jen o to, abychom zdravě jedli, ale přístup se prosazuje holistický, tedy komplexní a za zvážení toho, že se věci v těle vzájemně ovlivňují a ovlivňuje je také vše, co do těla (nebo na tělo) dáme. Takže žádné další zatěžování konzervanty, ale ani chemikáliemi v lécích či nejrůznější kosmetice. A že „kosmetiky“ používáme víc, než si vůbec uvědomujeme. Zdaleka nejde o make-up a laky na vlasy – všechna mýdla, sprchové gely, šampony, krémy na ruce počínaje a pracím práškem či aviváží ještě nekonče.
Recepty našich babiček
Často se vracíme k mnoha věcem, které dělaly naše babičky či prababičky, nezatížené moderními výrobky, které „vyřeší“ naprosto všechno. Ony si totiž uměly úplně se vším poradit i tak, jen pomocí surovin dostupných v přírodě. Tato chvála starých dobrých časů má za cíl přiblížit vám sílu přírodních mastí, které si umí poradit s ledasjakým problémem.
Základem všeho je tradiční vepřové sádlo, které bylo a mělo by být nosnou složkou všech krémů a mastiček. Možná vás překvapí, že právě ono je svou strukturou téměř shodné s lidským kožním tukem, snadno se do pokožky vstřebává a velmi dobře působí i na citlivou či problematickou pleť.
Stálice mezi léčivkami
Možná vás překvapí i fakt, že forma krémů a mastí je tou nejrozšířenější formou využití bylinek v péči o tělo. Jistě, prolévat organismus bylinnými čaji má svou logiku, ale mějte na paměti, že přes kůži se vstřebá vše, s čím přijdete do kontaktu. A že právě kůže je největší lidský orgán.
Měsíčková mast
Kdo by ji neznal? Největší stálici mezi bylinkovými mastmi, která je stále velice žádaná, a to i navzdory nejrůznějším trendům, které se přehnaly, troufneme si říct, že staletími. Měsíček lékařský má ochranné, zklidňující, regenerační a takzvané granulační účinky, což znamená neuvěřitelnou schopnost měsíčku podporovat tvorbu nových cév a tkání během procesu hojení. Měsíčková mast se hodí pro každý typ pleti, pleť účinně vypíná a dobře poslouží i v případě popálenin, ekzémů či dalších kožních problémů.
Kostivalová mast
Méně známá stálice mezi bylinkovými mastmi vám přijde vhod zejména pro úlevu namožených nohou a celého pohybového aparátu. Takže ji využijete nejen po celém dni stráveném na vysokých podpatcích, ale i v případě namožených svalů, kloubů či vazů po pořádném tréninku v posilovně.
Konopná mast
Tato mast se vyhoupla mezi oblíbené stálice v podstatě ze dne na den a její sláva stále stoupá. Zamilujete si její skvělé zvláčňující a promašťující schopnosti, ale i pro její schopnost snižovat napětí či pocity svědění, například při alergiích. Velmi často pomůže tam, kde ostatní mastičky, ať už z přírody či od lékaře, selhávají.
Jitrocelová mast
Jitrocel je všeobecně oblíbená bylinka a mast z jitrocele není o nic méně populární. Nabízí totiž každodenní péči o pokožku celého těla, ale pomůže i při infekcích a vyrážkách. Skvěle se osvědčila u ran, které se špatně hojí, nebo u bércových vředů. A co víc, dokáže být nápomocná při péči o pokožku u dlouhodobě ležících pacientů, a to díky tomu, že podporuje ochrannou funkci kůže a celkově urychluje její regeneraci.
Propolisová mast
Tato mast se vám bude hodit hlavně v létě, protože výborně působí na zklidnění pokožky podrážděné sluncem. Celoročně ji ovšem můžete využít také, hodí se především k vyhlazování jizev a vrásek, což ženy určitě ocení.
Svízelová mast
Nepříliš známá mast, která ovšem stále patří k těm nejoblíbenějším. Blahodárně působí na pružnost a mladistvý vzhled pokožky, navíc ji dokonale ochrání při nepříznivém počasí. Takže opět mastička, kterou ocení především ženy.
Méně známé, ale stejně účinné
Seznam mastí by nebyl úplný, kdybychom nezmínili, k čemu se hodí následující přípravky.
- Arniková mast je vhodná k masážím při otocích a svalové únavě, blahodárně působí při akné.
- Lnicová mast je neocenitelnou pomocí při ošetřování pokožky postižené lupénkou.
- Lopuchová mastička je vhodná hlavně pro děti, poradí si s dětskou pletí s atopickým ekzémem a lišejem.
- Žindavovou mast využijete k péči o vnější anální oblast při opruzeninách nebo vnějších hemoroidech.
- A diviznová mast pomůže při křečových žilách a pocitu těžkých nohou, také dokáže pokožku ochránit při nadměrném chladu.
Pokud jste objevili, co jste ještě neznali a mohlo by to být přesně to pravé k léčbě vašich potíží, na nic nečekejte a vyrazte do obchodu s přírodní medicínou. Tam jistě seženete, co je potřeba, a určitě i nějakou dobrou radu jako bonus.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. Další inspirace: https://bylinkopedie.cz/
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.