Jistě, přírodní peeling na stromech neroste, nicméně je tady díky tomu, co nám příroda poskytuje. Určitě znáte peelingy, které využívají například drcená kávová zrna nebo meruňkové a broskvové pecky. Jenže kromě nich obsahují také hromadu syntetické chemie. Přírodní peeling namísto toho využívá všechny účinné složky z rostlin.

Pokud vás zajímá, jak efektivní péči vám přírodní peelingy poskytnou, ještě než je půjdete vyzkoušet, přečtěte si hlavní informace právě teď.

Jak funguje peeling

Díky použití peelingu jsou z pokožky odstraňovány odumřelé kožní buňky, a to jednak mechanickým způsobem, kdy se používá čistící krém obohacený o hrubé částečky. Druhý a častější účinek peelingu je na chemické bázi. Peelingový krém obsahuje chemické sloučeniny, které rozpouštějí nejen odumřelé kožní buňky, ale také nečistoty a olej na povrchu kůže.

Přírodní peelingy samozřejmě využívají také chemické sloučeniny, ale pouze ty, které jsou získány z rostlin, ovoce a ořechů.

Renovality peeling, Zdroj Jannami.cz
Renovality peeling, Zdroj Jannami.cz

Chemické exfoliační procesy

Peeling obličeje je takzvaná chemická exfoliační procedura, která používá kyseliny k rozkládání kožních buněk. V závislosti na typu a síle použité kyseliny může být obličejová kůra buď jemným rutinním exfoliátorem nebo klinickou léčbou závažných kožních problémů.

Pro běžné použití se nabízejí kyseliny a enzymy jen tak silné, aby rozložily buňky a nečistoty na povrchu kůže a v ucpaných pórech bez poškození zdravých kožních buněk. Mnoho peelingů, které si vyrobíte samy doma, jsou dostatečně účinné, a vy navíc přesně víte, co obsahují.

Přírodní peeling

Přírodní peeling obsahuje dvě kyseliny. Alfa hydroxykyselinu (AHA) a beta hydroxykyselinu (BHA). Obě kyseliny se přirozeně vyskytují v ovoci, jako je například papája, citron, ananas, jablko, hrozny, grapefruit, či dokonce vrbová kůra.

Alfa hydroxykyselina (AHA)

AHA jsou mírné exfoliační kyseliny, jako je glykolová, mléčná, citronová a kyselina jablečná. Tyto kyseliny pracují v horních vrstvách kůže a napomáhají odstranit odumřelé kožních buňky, zesvětlit skvrny a vyčistit póry. Také zvyšují průtok krve do kůže, a tím stimulují produkci kolagenu.

Beta hydroxykyselina (BHA)

BHA jsou kyseliny rozpustné v oleji a pronikají pletí hlouběji než AHA. To je důvod, proč BHA se obvykle doporučují pro odstranění černých teček, k léčbě akné a kožních problémů obecně.

Nejběžnější formou BHA kyseliny v přírodní podobě je kyselina salicylová získávaná právě z vrbové kůry.

BodeBe peeling, Zdroj: Jannami.cz
BodeBe peeling, Zdroj: Jannami.cz

Jaký peeling je nejlepší

Ve vyšších koncentracích mohou být použité kyseliny účinné až příliš a pokožku mohou podráždit. Každá receptura přírodního peelingu je odlišná a každá značka péče o pleť se drží jiných norem. Jediné, co platí a co můžeme při výběru peelingu doporučit je, že nejlepší přírodní peelingy jsou vyrobeny renomovanými značkami a obsahují pouze čisté, přírodní, organické a netoxické složky.

Skutečně přírodní produkt nesmí obsahovat žádné parabeny, minerální oleje a jakákoli syntetika.

Proč zvolit přírodní peeling

Přírodní peelingy na obličej jsou skvělé, pokud chcete opravdu bezpečnou exfoliaci. Jsou také výbornou volbou pro ty, kdo nemohou používat abrazivní exfoliační produkty.

Platí, že suché typy pleti nejvíce těží z peelingů s AHA kyselinou a mastné typy pleti dosáhnou nejlepších výsledků s peelingy s převahou BHA. Vhodnost peelingu právě pro váš typ pleti závisí na koncentraci AHA a BHA kyselin.

Čím vyšší je koncentrace kyselin, tím silnější je kůra. Mnohem lepší je však používat šetrné produkty, kdy výsledky pomalu, ale jistě, vidíte stále zřetelněji v průběhu času.