Představte si, že byste stáli týdny, měsíce či dokonce roky v pozoru. Zvládli byste to? Asi ano, protože přesně takhle je na tom vaše tělo, pokud žijete ve stresu – pořád v pohotovosti, se zatnutými svaly a čelistí. Jenže, aby tělo mohlo dobře fungovat, potřebuje rovnováhu. Potřebuje slyšet, že si může dát pohov, uvolnit se a soustředit se jen samo na sebe.

Nemocná společnost

Problém je, že pokud se chceme stresu ve svém životě zbavit nebo ho alespoň snížit na minimum, je zapotřebí, aby naše hlava dokázala vypnout. To je však ve světě plném informací a podnětů zatraceně těžká věc. Západní společnost navíc přidělává sama sobě spoustu nesmyslných požadavků, které jen generují další a další stres.

Přehlcení

Každý z nás má mnoho rolí a většinou je chceme hrát všechny dobře. A to i přesto, že jdou často proti sobě a že nás ženou až na samou hranici našich možností. Snažíme se stíhat 10 věcí najednou, honíme termíny a na sociálních sítích se ještě chlubíme, že dokážeme být perfektní rodiče, zastávat vysokou funkci v práci, a ještě přitom vypadat skvěle.

Jenže. Náš mozek není na „multitasking“ uzpůsobený. Soustředěně může dělat pouze jednu věc, ty ostatní jsou jakoby navázané, automatizované. A přepínat mezi hlavními činnostmi je pro nás nesmírná zátěž.

Občas se to určitě zvládnout dá, ale pak je potřeba zase se vrátit k regeneraci. Lidé, kteří umějí se stresem nakládat, se vyznačují tím, že znají svou kapacitu. Vědí, co zvládnou a co už ne, a berou to jako samozřejmou věc. Umí říkat ne a hlídat si své hranice.

Zkuste to také tak! Klidně kolegům řekněte, že v práci nebudete až do večera a na ten nově zadaný úkol máte čas až pozítří. A stejně jako si plánujete pracovní aktivity, si naplánujte volný čas. Ten čas, kdy budete moci tělu říct, že teď má konečně „pohov“.

Klid v ásanách

Svírá-li vás stres, vyplatí se pustit si do života jógu. Ta je totiž na potírání stresu jedním z nejúčinnějších nástrojů, obzvlášť pokud ji praktikujete denně. Ásany totiž pomáhají uvolnit energetické bloky tak, že sladí činnost srdce a mozku, což se během běžného pracovního dne stane jen těžko.

Zklidnění nepřijde hned, ale až při dlouhodobém praktikování lekcí jógy, ale výsledek určitě za to stojí. Až se zbavíte stresu, který se ve vás hromadil roky, začne energie znovu volně proudit, což poznáte na těle i na psychice.

V jógových pozicích uvolníte napětí svalů způsobené převažujícím zapojením sympatického nervového systému. Ten v těle spouští kaskádu chemických reakcí, na jejímž konci je člověk připraven k boji nebo útěku. Ideální je třeba jin jóga, známá svou tichostí, klidem, dlouhou výdrží s důrazem na dech a respektem ke vlastnímu tělu. Příznačné je, že tento styl jógy vznikl až začátkem devadesátých let, kdy začala míra stresu v našich životech extrémně narůstat.

Dech jsou naše kořeny

Stejně důležité jako ásany jsou v jógové praxi dechové techniky, které mají výrazné antistresové účinky. Jakmile se naučíte pracovat s dechem, máte napůl vyhráno.

Problémem západní mysli je její roztěkanost, se kterou neumíme pracovat. Mysl se potřebuje na něco soustředit a může to být například právě mantra nebo dech. Tím se krásně zklidní.

Mindfulness třeba v zácpě

Ne, nebudeme se bavit o vyprazdňování, ačkoliv s naším tématem velmi úzce souvisí, pozornost budeme věnovat opět hlavě.

Podstatou je tady otázka, zda se dokážete za volantem pořádně vytočit? (Vybrat si můžete jakoukoliv jinou situaci, která vás pravidelně tahá ze židle.)

Tak. No a jógové mindfulness techniky vás dokážou zklidnit. Díky nim dokonce můžete cestu autem využít ke zklidnění mysli před důležitou schůzkou nebo poradou. Zní to skvěle – takže jak na to?

Představte si volant jako ciferník hodin, chytněte ho na pomyslných číslech 3 a 9. tím uvolníte napětí v horní části zad. Pokud je to možné (a tady přicházíme k zácpě či například čekání na přejezd vlaku), zavřete oči, pokud to nejde, uvolnění jde praktikovat i s očima otevřenýma. Nadechujete se nosem, vydechujete ústy. Zkuste vydechnout nahlas – tak lze opět snížit úroveň napětí. 5krát cvik zopakujte. Poté proveďte nádech pusou, jako byste se chtěli nadechnout skrz brčko a výdech proveďte nosem. Tato technika nás přirozeně ochlazuje a „krotí“ přílišné emoce, které nás někdy během řízení, zejména při dopravních zácpách, naplňují.

Přejeme šťastnou a soustředěnou cestu nejen autem, ale i celým životem!

 

Autorka je psycholožka praktikující jógu a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.