Přemýšleli jste někdy o tom, že na léčbu únavy z okolního světa, přemíry podnětů a neustávajícího stresu stačí něco úplně jednoduchého? Nemusíte na jógu, není třeba učit se relaxačním technikám, ani obtížným způsobům meditace a „odpojení se“ od vnějšího světa. Na těžké situace, které nám každodenně život staví do cesty, stačí jedna jediná, úplně jednoduchá odpověď.

Potěšení, klid i pocit bezpečí

Horká koupel je vana plná potěšení. Působí blahodárně, uvolní vás a obklopí něžnou voňavou náručí. Cítíte se v bezpečí. To vše najednou může přinést odpověď snad na všechny životní otázky. Zejména teď, kdy přichází podzim a sluníčka ubývá.

Pokud bychom měli téma koupelí s něčím historicky spojit, pravděpodobně by nám vyšla Kleopatra. Tato egyptská královna je dodnes opředena kouzlem tajemství své krásy. Podle legendy o žádné velké tajemství nešlo, „jen“ se často koupala v mléce a medu.

Ale ponoření se do teplé lázně zdaleka neprospívá jen pokožce, je to také velmi silný balzám pro duši. Můžete si dovolit vybírat z vůní a olejů přidávaných do koupele a zvolit si přísadu, která má přesně ty terapeutické účinky, jenž právě potřebujete.

Koupel pro zdraví

Horká koupel způsobí, že krev proudí silněji do srdce a plic a ledviny vylučují více tekutiny. Sečteno a podtrženo, stimulují se metabolické procesy a tvorba nových buněk v těle. A tím, že v horké vaně může tělesná teplota snadno stoupnout, podporuje koupel také imunitu.

Pro zdraví ovšem můžete využít i chladnou koupel. Ta přispívá k regeneraci těla po cvičení a teplota vody by se měla pohybovat mezi 15 a 18 °C. Aby se však projevil pozitivní účinek chladné koupele, nesmí se vám v ní zalíbit, ale měla by trvat maximálně několik minut. Také proto se obvykle nemluví o koupeli, ale o sprchování se chladnou vodou.

Horká koupel pro pohodu

Koupání bez diskuze zlepšuje náladu. Díky přísadám do koupele a jejich vůním se můžete vydat na procházku rozkvetlou loukou nebo lesem nebo na výlet do Karibiku. A zatímco se vana začíná plnit vodou, nastává čas k prvnímu rituálu. Ještě než se namočíte, tělo masírujte krouživými pohyby masážním kartáčkem pěkně od nohou až nahoru. Stimulujete tak krevní oběh a odstraníte odumřelou kůži.

Horká koupel potřebuje doladit

Pěna do koupele se ideálně hodí k relaxaci, a díky různým barvám a vůním, ale hlavně vzniklé pěně jako takové, vás nikdy nepřestane bavit.

Krémová koupel vznikne kombinací vysoce kvalitních olejů a rostlinného mléka. Skvěle čistí a zvláčňuje pokožku.

Olejová koupel zásobuje pokožku tukem, který je pro ni potřeba. Olejová koupel bývá nejčastěji obohacena o různé éterické oleje, které dokáží zafungovat jako aromaterapie a vyvolat různou náladu podle vaší aktuální potřeby. Například citrusové vůně osvěžují, heřmánek či vanilka naopak uvolňují.

Léčivá koupel sází na přísady, které přímo pomáhají s určitými zdravotními potížemi. Nejčastěji jde o problémy s nachlazením nebo bolavými klouby. S tím vám léčivá koupel dokáže skvěle pomoci. Eukalyptus, meduňka, tymián a smrkové jehličí uvolňují dýchací cesty, extrakty z takzvaného „čertova drápu“ (herpagofyt ležatý) jsou zase jedinečnou a nejlepší volbou pro bolesti kloubů a zad.

Horká koupel: Rady a nápady

  • Pokud použijete jako přísady do koupele například lístky meduňky nebo šištice chmele, velmi se vám uleví od nervozity a napjatosti. Heřmánkové květy zase brzdí záněty, eukalyptus pomáhá dýchacím cestám.
  • I krátká koupel s rozmarýnem ihned po ránu vás nabije energií pro celý nadcházející den.
  • Rozhodnete-li se pro rozmazlování sebe i své pokožky, nejlepší volba zůstává ta podle Kleopatry. Mléko vyživí suchou pokožku a hydratuje ji, med zase díky svým enzymům dokáže stimulovat obnovu kožních buněk a zmírňovat záněty.

Důležitý tip: Éterické oleje vždy potřebují nějaké pojidlo, takže použijte nejlépe mléko, jinak se vám ve vodě nerozpustí.

Nezbytný recept: 10 lžic medu rozmíchejte ve 2 litrech plnotučného mléka. Směs lehce zahřívejte, dokud se med nerozpustí, a pak ji nalijte do vany.

Horká koupel. Nádhera a blaženost. Co vlastně chtít od života víc?

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.