Elektromobily se postupně začínají prosazovat ve sféře osobních vozů, ale značného zájmu se začínají těšit i firemní vozy na elektřinu. Proč majitelé firem sází na tuto technologii a jak na tom může získat zaměstnanec i několik tisíc navíc na výplatní pásce?

Kupte do firmy elektromobil a několikanásobně ušetříte nejen peníze, ale i životní prostředí

Vozy na elektrický pohon nejsou přední volbou pouze v otázce ekologie, ve které jsou bezesporu před automobily se spalovacím motorem díky tomu, že neemitují škodliviny do ovzduší. Dominují i v otázce ekonomického provozu. Na to slyší hlavně firmy, které své flotily automobilů každodenně a intenzivně vytěžují. To potom náklady na provoz, údržbu a opravy šplhají do astronomických výšin. Obzvláště pokud daná firma nechce přijít o záruku a musí vozy svěřit do rukou autorizovaných servisů.

Výhodnější elektromobily

Jak jistě víte, elektromobil postrádá spalovací motor na fosilní paliva a místo něj je uvnitř elektromotor. Tím, že je elektromotor daleko jednodušší a lehčí konstrukce, odpadá spousta strastí okolo, které tíží motor spalovací. Mezi věci, které u elektromobilu nemusíte řešit, patří provozní kapaliny, filtry, spojka, převodovka a dalších mnoho součástí, které se musí udržovat, vyměňovat nebo opravovat a tvoří převlečené potenciální problémy. Absencí těchto komponent prakticky odpadá starost o nějaký větší a drahý servis, což firmě při nejmenším ušetří desítky tisíc korun.

Rovněž i cena, za kterou budete do automobilu tankovat, je faktorem, na který se musí každý dobrý hospodář ohlédnout. Je totiž rozdíl natankovat při dnešních cenách pohonných hmot tak, že za 100 km jízdy dám i více než 200 Kč, a kdy „natankuji“ elektřinu přes výhodný tarif d27D, který je k dispozici výhradně majitelům elektromobilů a kde tatáž vzdálenost se svou cenou blíží 100 Kč.

Pořizovací náklady některých typů elektromobilů jsou sice vyšší, ale dražší cenovka se časem může vykompenzovat úsporami, jež firma získá jejich provozem. Když pomineme nízké provozní náklady, elektromobily mají i další přednosti, které lze hezky vidět na modelu ID.5 GTX od Volkswagenu. Nabízí velmi slušné dynamické jízdní vlastnosti, jako je zrychlení, vysoký kroutící moment a výkon, který se nezalekne žádné překážky a hravě překoná spalovací konkurenty.

Jak může z elektromobilu těžit zaměstnanec?

V měsíci červnu tohoto roku byla schválena novela zákona o daních z příjmu. Konkrétně se týká výpočtu daně z nepeněžního příjmu zaměstnance, jenž využívá k osobnímu užití firemní vozidlo. Tuto daň je povinen zaměstnavatel svému zaměstnanci dodanit. Ještě donedávna tato daň tvořila 1 % z ceny firemního vozidla včetně DPH.

Již 1. července však vyšla v platnost novela tohoto zákona, která původní zákon upravuje tak, že snižuje daň o 0,5 %, ale jen pro nízko emisní vozidla. Ušetří tedy jen ti zaměstnanci, kteří využívají elektromobil, plug-in hybrid, vodíkový pohon nebo kterýkoliv jiný automobil s nižší produkcí emisí než 50 g/km CO2.

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.