Čím více se řeší otázky spojené s ekologií a udržitelností, tím populárnějším tématem se stává i ekologická zahrada. O skvělou variantu se jedná i po ekonomické stránce, jelikož dojde k úspoře vody, průmyslových hnojiv i času.

Vše si dopředu naplánujte

Aby byla vaše zahrada co nejvíce ekologická i funkční zároveň, je vhodné si její rozvržení předem naplánovat.  Začněte tím, že si svoji zahradu pomyslně rozdělíte do několika zón – jedna bude sloužit pro odpočinek, další zaujmou užitkové rostliny, jako ovocné stromy či zelenina, a jinou zónu pak můžou tvořit okrasné prvky typu fontánka, jezírko a podobně. Nezapomeňte do některé ze zón začlenit i prostor pro skladování zahradního náčiní, květináčů nebo zahradního nábytku v zimních měsících.

Při plánování nákupu konkrétních rostlin se zaměřte na to, kdy která z nich kvete, abyste opylovače ke svým rostlinkám lákali v průběhu celé sezóny. Ideálně tak kvetoucí rostlinky umístěte poblíž zeleninových a bylinkových záhonů, abyste díky opylovačům maximalizovali možnou úrodu.

Tipy, jak docílit co největší úrody

Místo průmyslově prodávaných hnojiv s chemií vsaďte na přírodní verze nebo plodinám pomozte tím, že je zakryjete ochrannými sítěmi proti housenkám, motýlům či jinému hmyzu. Po chemii není nutné sáhnout ani v momentě, kdy vám rostlinku napadly mšice, v tomto případě využijte odvar z kopřiv, kterým napadenou rostlinku postříkejte. Ideálním hnojivem je kompost, který si snadno vytvoříte sami doma, a to poctivým tříděním bio odpadu.

Přírodním hnojivem se taktéž může stát posekaná tráva rozprostřená kolem keříků, květin i stromů. Úžasná je pro zahradu dešťová voda, která na rozdíl od kohoutkové neobsahuje chlor ani soli, které rostlinám nesvědčí. Pořiďte si proto na zahradu nádrž na zachytávání dešťové vody nebo alespoň pod okap umístěte lavor pro zachycení co největšího množství dešťovky.

Ideální rostliny do eko zahrady

Aby vaše ekologická zahrada produkovala co nejvíce úrody, vysaďte především takovou zeleninu, která plodí více než jednou ročně. Jedná se například o rajčata, okurky nebo také špenát. V souvislosti s ovocem svůj výběr selektujte podle vlastních zahradnických schopností. Málo náročné jsou jabloně, hrušně a maliníky. V neposlední řadě na své zahradě vysaďte různé druhy bylinek a trvalek, které tak každý rok nebudete muset nahrazovat.

Čemu se naopak vyhnout?

Exotické rostliny potřebují spoustu péče, protože na naše podmínky nejsou zvyklé, vysaďte si jich proto na zahradě co nejméně, raději se soustřeďte na běžné odrůdy. Vhodnější je taktéž volit rostliny, které do zahrady přinesou nejen krásu, ale také užitek. Místo několika druhů skalniček tak spíše zvažte nákup bylinek. Ty pak uplatníte v kuchyni i jako pomoc při různých onemocněních. Obecně největší spotřebu vody a živin na zahradě má pěstěný trávník, který zároveň vyžaduje spoustu času i financí. V případě ekologické zahrady je tak vhodnější nechat trávu s rostlinami kolem záhonů žít přirozeně.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.