Bakterie ve střevech pomáhají nejenom trávit potravu, ale mohou podporovat i imunitní systém, správné fungování srdce a mozku, a dokonce mohou být i užitečné při redukci tělesné hmotnosti. Aby však byly ku prospěchu, musíte se o ně řádně starat.

Co je střevní mikrobiom?

Všechny mikroskopické živé organismy, jako jsou bakterie, viry nebo houby, se označují jako mikrobi. A biliony těchto mikrobů žije v našem těle. Nachází se například i na kůži, ale nás zajímají především ti, co se nachází ve střevech.

Nejprozkoumanějším typem střevního mikrobu je bakterie. Dokonce se v nás nachází více bakteriálních buněk (asi 40 bilionů) než těch lidských (asi 30 bilionů). Tyto bakterie žijící v našich střevech se dále dělí na 1 000 druhů, přičemž každý druh ovlivňuje fungování našeho těla jinak. Některé bakterie mohou být i škodlivé, ovlivňující naše tělo negativně, ale většina z nich je pro zdraví nesmírně prospěšná.

Špatně se vám hubne? Odpověď může být právě ve střevních bakteriích

Ve střevech musí být vždy symbióza, tedy tam musí být více zdravých bakterií oproti těm nezdravým. Jakmile se tato situace změní a převládnou nezdravé bakterie, nastává problém.

Jedním z těchto problémů může být například přibírání na váze. Je vědecky dokázáno, že lidé trpící obezitou, mají ve střevech nadvládu špatných bakterii, které ještě více usnadňují přibírání na váze oproti neobézním lidem. Pokud se vám tedy obtížně hubne, špatný mikrobiom může být jednou z příčin.

Střevní mikrobiom může ovlivňovat zdraví srdce

Nedávná studie na 1 500 lidech zjistila, že střevní mikrobiom hraje důležitou roli v podpoře “dobrého” HDL cholesterolu a triglyceridů. Užíváním zdravých bakterií, zejména laktobacilů, můžete snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Naopak nezdravé druhy střevních bakterií mohou přispívat k srdečním onemocněním tím, že produkují chemickou látku zvanou TMAO (trimethylamin N-oxid), která přispívá k ucpávání tepen, což může vést k infarktu nebo mrtvici.

Zdravá střeva se rovnají zdravý mozek

Některé druhy bakterií střevního mikrobiomu pomáhají mozku v produkci chemických látek zvaných neurotransmitery. Mezi neurotransmitery patří například serotonin, antidepresivní hormon štěstí, který se většinou vytváří právě ve střevech.

Bakterie ve střevech pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a snížit riziko cukrovky

Jedna nedávná studie zkoumala 33 kojenců, u nichž bylo geneticky vysoké riziko vzniku diabetu 1. typu. Zjistila, že rozmanitost mikrobiomu náhle poklesla před nástupem diabetu 1. typu. Zjistila také, že těsně před nástupem diabetu 1. typu se zvýšila hladina nezdravých bakteriálních druhů.

Jiná studie zjistila, že i když lidé jedli naprosto stejné potraviny, jejich hladina cukru v krvi se mohla výrazně lišit. To mohlo být způsobeno právě rozlišnými druhy bakterií v jejich střevech.

Jak o svůj mikrobiom pečovat, aby fungoval ve váš prospěch

Růst žádoucích bakterií spustíte tím, že budete jíst co nejpestřejší škálu potravin. Zejména luštěniny, ovoce, zeleninu, artyčoky a celozrnné produkty, jako je například bulgur, quinoa, hnědá rýže nebo kukuřice či ovesné vločky.

Rovněž se zaměřte i na výrobky obsahující polyfenoly, jako je červené víno, zelený čaj nebo hořká čokoláda. Velkým plusem rovněž jsou fermentované potraviny jako jogurt, kysané zelí či kefír.

Také můžete zkusit japonskou dietu pro dlouhověkost.

Vyhněte se rozhodně antibiotikům, které zdravé bakterie ničí a umělým sladidlům, třeba aspartamu, jež navíc růst nezdravých bakterii podporuje.

 

 

Zdroj: How Does Your Gut Microbiome Impact Your Overall Health? (healthline.com)