Volné chvíle ve spojení s čistou hlavou vás možná na první pohled trochu zaskočí. Vyčištěnou hlavu si obvykle spojujeme spíše s prací na tom, abychom měli pod kontrolou vtíravé a negativní myšlenky, které nám brání v soustředění se na to, co právě děláme. Do kategorie práce řadím i domácí povinnosti, úklid atp.

Volný čas toho ale pro vyčištění hlavy nabízí opravdu hodně. Co vám může pomoci?

Naplánujte si “Válecí den”

Můžete ho nazvat třeba “Den lenosti” nebo “Den pohovky”. Jde o to, že se nebudete do ničeho nutit. Takže v první řadě zapomeňte na budík. Válejte se v posteli, dokud vás to baví. Dětem dovolte zůstat v pyžamu a sobě ovšem taky. Obědvejte chleba s máslem nebo si nechte něco přivézt, ale žádné vaření se nekoná!

Nic si neplánujte, dělejte jen to, co právě chcete. Místo věty „neseď tady a něco dělej“ vyhlaste pro tentokrát „sedni si a nedělej nic“. Myšlenky na starosti a nevyřešené záležitosti vám nejspíš do hlavy budou vnikat, nechte je a pozorujte. Vy nejste vaše myšlenky – zkuste své vnitřní hlasy poslouchat jako rádio. A začněte myslet na něco příjemného.

Cestujte v klidu, a to nejen na výlet

Pokud se chystáte někam jet, nedělejte z toho další uspěchanou a stresující záležitost. Dopřejte si dost času na sbalení věcí, na nachystání svačiny i na cestu na nádraží, jestliže jedete vlakem či autobusem. Nepřemýšlejte o ničem jiném než o výletě, usaďte se co nejpohodlněji (ideálně s rovnými zády, ať se vám dobře dýchá) a po cestě nic nečtěte a už vůbec nevytahujte mobil. Ani si nepovídejte s ostatními o ničem jiném než o tom, co právě vidíte kolem sebe. Dívejte se z okna a prohlížejte si krajinu, města či vesničky.

U jídla si nečtěte ani nic nesledujte

Toto se zdá být velmi těžké. Většina z nás totiž k jídlu „přikusuje“ zprávy nebo televizní seriál či cokoliv jiného. Děláme to i proto, abychom nemuseli myslet na těžkosti, které nás právě provázejí.

Zkuste ale pro změnu myslet na jídlo. Na žluťoučké brambory, strukturu chleba, na letokruhy mrkve či třeba na sytou hnědou barvu čokolády. Vedlejším efektem bude to, že asi trochu zhubnete, což většině lidí vůbec nevadí.

Nevěřte řečem o rovnováze

Těžko říct, kdo přišel s myšlenkou o rovnováze pracovního a osobního života. Musel to ale být někdo, kdo nemá rodinu. Každý, kdo ji má, ví, že je to každý den jiné. Pokud propadnete snaze se každý týden spravedlivě věnovat rodině, sobě, práci a případně i společenskému životu, zaplníte si hlavu neustálým plánováním a propadnete výčitkám svědomí z nesplnitelnosti. Takhle to prostě nefunguje. Jeden týden jsou děti nemocné a potřebují vás co nejvíc, další týden vám vyjde čas na věnování se domácnosti a úklidu. Jindy jste pro změnu v práci výkonnější a jindy se zase chcete (a vyjde vám čas) věnovat svým koníčkům.

Proto neplánujte a neřešte, jak dosáhnout nedosažitelnou rovnováhu.

Nezaplňujte si každý den

A nezapomínejte občas zařadit „Válecí den“! Prokletím moderních lidí je nejen to, že mají hodně práce, ale kupodivu i to, že mají hodně zábavy. Mnoho zábavy, která brání odpočinku. Ona totiž ve skutečnosti přináší totéž, co práce – ztrácíte v ní pocit, že svůj čas prožíváte. Odvádí pozornost od vašeho vlastního života. A jestliže si v diáři nenecháte alespoň kousek volna, na konci roku jen vyměníte diář za nový, ale stejně nebudete vědět, jak jste ten rok vlastně prožili. I když jste zvládli tolik věcí.

Dělejte zkrátka jen to, co za váš čas opravdu stojí.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.