Podle výzkumů jsou úspěšní lidé, kteří v životě dosáhli úžasných věcí, v drtivé většině zdravě sebevědomí. Člověk, který si věří a má přirozenou sebedůvěru, může snadněji zdolávat různé životní nástrahy. Jestliže dostatek sebevědomí nemáte, nezoufejte, tato schopnost se dá budovat.
1. Přestaňte o sobě pochybovat
Vlastní pochybnosti jsou snad to vůbec největší překážkou pro budování zdravého sebevědomí. Přestaňte si neustále říkat: „To nezvládnu!“ Právě to vás totiž nejvíce brzdí v cestě k cíli, ať už je jakýkoliv. I určitá míra pochybností a sebereflexe je sice potřeba, ale také v tomto případě platí, že nic se nemá přehánět.
2. Nesrovnávejte se s ostatními
Říká se, že sousedova tráva je vždycky zelenější. Vždy se najde v okolí někdo, kdo je úspěšnější, bohatší, zdravější nebo krásnější. To ale rozhodně neznamená, že byste si kvůli tomu neměli věřit. Navíc nikdy nevíte, co všechno kvůli tomu ten druhý podstoupil, obětoval nebo zda je skutečně šťastný. A pokud byste to zjistili, mnohdy byste takový život vlastně ani mít nechtěli.
3. Nebuďte na sebe tolik přísní
Neklaďte na sebe příliš velké nároky, které by ani nebylo možné zvládnout nebo by vyžadovaly příliš velkou cenu. Zkratka a dobře, nebuďte na sebe zase tolik tvrdí. A pokud se někdy něco nepodaří, nepropadejte beznaději. Chyby dělá úplně každý, ale zdaleka ne každý si je dokáže odpustit.
4. Začněte si vážit sami sebe
Každý člověk je v něčem výjimečný. Na světe není nikdo přesně takový jako vy. Zdravé sebevědomí je úzce spojeno s vlastní hodnotou a sebeláskou. Začněte si proto vážit svých dobrých vlastností a ceňte si toho, co vám jde.
5. Posilujte pozitivní myšlení
Se sebevědomím souvisí rovněž pozitivní přístup k životu. Pozitivní lidé jsou obvykle výkonnější, odolnější a v neposlední řadě i vnitřně spokojenější. Zkuste proto snížit množství negativních myšlenek, jejichž následkem je pouze vyšší míra úzkosti a stresu. Do svého života naopak vpusťte pozitivní emoce, naučte se radovat z maličkostí.
6. Buďte více asertivní
Mnoho lidí má obrovský problém říkat ne. Naučit se sdělovat upřímně svůj vlastní názor, dokázat odmítnout něco vykonat a prosadit svůj zájem, to vše je často poměrně obtížné. Zvláště tehdy, pokud jste doposud podléhali nátlaku okolí. Budovat asertivní chování se ale vyplatí. Nejenže se budete cítit mnohem svobodnější, ale také se zlepší vaše sebevědomí.
7. Pečujte o své zdraví
Je těžké mít ze sebe dobrý pocit, pokud se psychicky nebo fyzicky necítíte dobře. Zaměřte se proto i na tuto stránku života. Snažte se zdravěji jíst, nezanedbávejte relaxaci a spánek, stejně jako cvičení nebo jinou pohybovou aktivitu. Pokud se budete cítit lépe, zároveň se tím přirozeně zlepší vaše sebevědomí.
Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.